Armáda Spojených států amerických se zařadila mezi uživatele radaru ReTwis 5 od pardubické společnosti Retia. V USA je nabízen pod názvem POLR-1.

K hlavním přednostem radaru patří jeho nízká hmotnost.

Radar ReTwis umožňuje identifikovat polohu živých organismů za pevnou přepážkou. Mezi jeho uživatele se zařadila nyní i Armáda USA, která ho pořídila pro své speciální jednotky. Další trhy s významným potenciálem pro tento malý přenosný radar představují Vietnam a další země z Asie, Blízkého východu a Evropy.

Nejdřív zařadila do své výbavy český radar americká policie

Radarový systém ReTwis 5 od pardubické firmy Retia, který v roce 2020 úspěšně prošel certifikací u Federální komise pro komunikaci (Federal Communications Comission – FCC), si své první zákazníky v USA našel velmi rychle. V létě loňského roku dodala společnost CSG USA, místní pobočka českého průmyslově-technologického holdingu Czechoslovak Group, policejním jednotkám ve městech Phoenix a San Antonio několik kusů radarů ReTwis 5, v Americe nabízených pod názvem POLR-1. V obou městech už byly radary nasazeny v ostrých akcích, kdy místní policii pomohly odhalit a zneškodnit nebezpečné pachatele.

V návaznosti na úspěch u policejních složek se pro radary od pardubického výrobce rozhodly i federální ozbrojené složky a některé federální státy. Celkově dosavadní kontrakty pro americký trh zahrnují dodávku několika desítek kusů. Cena jedné soupravy nejnovější generace ReTwis odpovídá ceně vozu střední třídy.

Česká firma posiluje schopnosti radaru tak, aby rozpoznal osoby i přes široké překážky.

Identifikace osob i skrz podlahu nebo strop

O radary ReTwis 5, neboli POLR-1, je zájem nejenom v USA, ale i v dalších částech světa. Malý přenosný radarový systém zaujal i ozbrojené a bezpečnostní sbory Vietnamu a několika zemí z Asie, Blízkého východu a Evropy. Kromě obchodních úspěchu si ReTwis vysloužil i ocenění odborné veřejnosti. Nedávno uspěl v soutěži moderních technologií MoSAIC Challenge 2022 konané v Izraeli, kdy se v kategorii Human Detection Presence (detekce lidské přítomnosti) umístil na prvním místě.

Digitrony slaví návrat, Češi je vyvážejí do světa jako stavebnici

Společnost Retia pokračuje ve vývoji této slibné technologie. ReTwis by měl získat schopnost přesnější identifikace polohy objektu, a to nejen přes kolmou přepážku, ale i přes strop či podlahu, což rozšíří možnosti jeho taktického využití.

Malý radar na baterky

Radar využívá ultraširokopásmovou (UWB – UltraWideBand) radiolokační technologii, která je specifická vysokou rozlišovací schopností, obtížnou rušitelností a prakticky neovlivňuje ostatní rádiové systémy. Další výhodou radaru ReTwis 5 je jeho malá hmotnost, díky které je radar vysoce mobilní a do 20 sekund připraven k nasazení. Dosah radaru je 40 metrů a lze jej umístit až 20 metrů od překážky, za níž se nacházejí hledané osoby. Díky bateriím dokáže fungovat nepřetržitě až pět hodin.

Tisková zpráva společnosti CSG