Živé zahradní stěny umožňující umístit květiny i do městských oblastí, které by jinak zůstaly bez zeleně. To je podstata patentovaného systému PlantBox, který od Britů koupila česká rodinná firma LIKO-S.

Živé stěny osvěžují překvapivým dotekem přírody interiéry i venkovní městské prostory.

Společnost LIKO-S se stala vlastníkem patentu systému PlantBox pro vertikální zahrady a živé stěny. Česká rodinná firma oznámila, že uzavřela dohodu s britskou společností Growing Revolution, od které zakoupila práva pro celou Evropu. Koupě patentu a investice do dalšího rozvoje v Evropě vyjde českou firmu řádově na desítky milionů korun.

Další expanze míří do Francie nebo Španělska

Výroba sytému, ze kterého se staví živé stěny a vertikální zahrady, se tím přesouvá do České republiky. „Tato investice znamená významné rozšíření našeho portfolia i obchodního modelu. Díky vlastní výrobě můžeme zelené stěny udělat významně dostupnější a nabídnout je jak firmám, tak i koncovému zákazníkovi. S naším řešením pro zelené stěny plánujeme navíc postupně expandovat, a to nejen do sousedních zemí, ale například i do Francie nebo Španělska“ řekl Jan Musil, předseda představenstva společnosti LIKO-S.

Podpisem smlouvy získává LIKO-S patentovanou technologii, která perfektně zapadá do jejího portfolia zelených fasád nebo fasádních kořenových čistíren.

Výhradní partnerství s britským vynálezcem systému PlantBox představuje pro LIKO-S důležitý krok v rámci dlouhodobé strategie zaměřené na inovace, udržitelnost a posílení exportu. „Zeleným stěnám se věnujeme od roku 2007 a za vývojem produktu stojí spousta práce. Jsem moc rád, že díky společnosti LIKO-S dojde k jeho výraznému rozšíření po Evropě. Po dlouholeté spolupráci jsme učinili krok, který přispěje k mému snu o udržitelném a zdravém prostředí,” uvedl Richard Sabin, výkonný ředitel společnosti Growing Revolution, která PlantBox vyvinula.

Do pěti let dají stěny místo dvěma milionům rostlin

Největší výhoda inovativního systému PlantBox spočívá v samozavlažovací schopnosti, která výrazně usnadňuje následnou péči o rostliny. Vyrábí se ze stoprocentního recyklátu a dá se z něj vytvořit malá zahrádka i rozsáhlá živá stěna.

Vertikální orientace navíc umožňuje ozelenění městských oblastí. “Živé stěny vytvářejí místo pro zeleň ve městech a zastavěných oblastech, kde pro ni standardně nezbývá moc místa. V příštích pěti letech plánujeme vyrobit a prodat do Evropy takové množství systému PlantBox, které poskytne prostor pro zhruba dva miliony rostlin” přiblížil Musil.

Společnost LIKO-S

Česká rodinná firma se zaměřuje na vývoj a výrobu modulárních stavebních systémů, je průkopníkem v oblasti zeleného stavění či interiérových příček. Má více než 250 zaměstnanců, pět poboček a exportní zastoupení v desítkách zemí světa. Centrálu má ve Slavkově u Brna.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti LIKO-S

Další články