Tuzemská společnost Vrgineers darovala ukrajinským ozbrojeným silám přenosný letecký trenažér Vrgineers Portable Trainer. Pomůže s výcvikem na zemi.

Využití simulátoru umožňuje věrohodný a přitom levný letový trénink na zemi.

Letecký trenažér upravený pro výcvik pilotů stíhacích letounů Suchoj Su-25 „Frogfoot“ a Su-27 „Flanker“ poskytne ukrajinskému letectvu možnost taktického tréninku ve vysoce imerzním prostředí virtuální reality.

Celá akce proběhla za pomoci vojenského přidělence ukrajinské ambasády v České republice a vojenského přidělence České republiky v Polsku, díky kterým se podařilo simulátor úspěšně na Ukrajinu dopravit. Významnou podporu poskytlo také Ministerstvo obrany České republiky.

Trenažér byl původně vyvinut pro Američany

Vrgineers Portable Trainer byl původně vyvinut pro účely U.S. Marine Corps, k zajištění výcviku pilotů co nejblíže misi. Simulátor se vyznačuje extrémní přenositelností, nízkou váhou, odolností a možností rekonfigurace. Díky vyměnitelným modulům umožňuje výcvik pilotů stíhacích letounů i vojenských helikoptér v extrémních podmínkách. Je vhodný zejména pro taktický výcvik a přípravu na mise.

Trenažér je snadno přemístitelný.

Klíčovým komponentem simulátoru je headset pro virtuální realitu XTAL s vysokým rozlišením a širokým zorným úhlem, který zprostředkovává realistickou simulaci. „Pevně věříme, že Vrgineers Portable Trainer pomůže ukrajinskému letectvu se simulací a výcvikem taktických operací, které přispějí k zajištění ukrajinského vzdušného prostoru,“ řekl Roman Baláž, viceprezident pro obchod společnosti Vrgineers.

Headset věrně imituje pohled z reálné stíhačky.

Headset XTAL byl vyvinut na základě priorit profesionálních pilotů a instruktorů z mezinárodní letecké komunity tak, aby splňoval nejnáročnější požadavky kladené na realističnost simulace. Společnost toho dosáhla unikátní kombinací širokého zorného úhlu s vysokou kvalitou obrazu, kterou XTAL přináší.

Jaké nové modely letounů nabízejí tuzemské podniky?

Ergonomie headsetu byla navržena s ohledem na uživatelský komfort, jehož důsledkem dokážou piloti v simulaci strávit i několik hodin v rámci příprav na mise.

Společnost Vrgineers

Vrgineers je lídrem ve vývoji imerzních technologií orientující se na výcvik profesionálních pilotů stíhacích letadel a vrtulníků. Společnost vyvíjí a vyrábí vlastní headset XTAL pro virtuální a mixovanou realitu. Produktové portfolio společnosti dále tvoří letecké simulátory Vrgineers Classroom, Portable a Custom Trainer.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Vrgineers