Příbramská společnost ZAT, která je předním evropským výrobce řídicích systémů pro energetiku a průmysl, dodá systém řízení regulačních tyčí na pátý a šestý blok maďarské jaderné elektrárny Pakš II.

V případě potřeby dokáže systém i zcela zastavit štěpnou reakci v elektrárně.

Projekt realizuje česká firma ve spolupráci s francouzským koncernem Framatome. „Jde o další dodávku našeho řídicího systému SandRA na jaderné elektrárny v Maďarsku. Po jejím dokončení v roce 2027 tak budou všechny jaderné elektrárny zemí Visegrádské skupiny využívat český řídicí systém společnosti ZAT,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT.

Systém má regulovat štěpnou reakci

ZAT dodá na Pakš II vlastní řídicí systém SandRA, obsahující speciální bezpečnostní funkce dle požadavků evropských regulačních orgánů. Práce na projektu začnou v příštím roce. Systém kontroly a řízení řídicích regulačních tyčí reaktoru pro primární okruh jaderné elektrárny dodá firma na pátý blok koncem roku 2025, na šestý pak v roce 2027. Jeho úkolem bude regulovat, zpomalovat nebo v případě potřeby zastavit štěpení v reaktoru. Zakázka se pohybuje v řádu stovek milionů korun.

Projekt Pakš II zahrnuje výstavbu dvou bloků jaderné elektrárny s reaktorem typu VVER-1200 generace III+ o výkonu 1 200 MW. Dodávka řídicího systému na tuto elektrárnu je už druhým strategickým kontraktem, který společnost ZAT získala v Maďarsku v průběhu posledních několika let. „Klíčovými faktory pro uspění na tak náročném trhu, jakým je jaderný průmysl, je znalost místní legislativy, požadavků regulačních orgánů pro jadernou bezpečnost i provozovatelů jaderných elektráren včetně dodržování přísných mezinárodních předpisů,“ konstatuje Vladislava Česáková, členka představenstva ZAT. Uzavření další významné zakázky v Maďarsku je podle ní potvrzením dlouhodobých kompetencí firmy v tomto sektoru.

ZAT nabízí kompletní zajištění dodávky od vývoje a výroby, přes instalaci systému až po jeho servis.

V oblasti jaderné energetiky patří ZAT mezi významné světové dodavatele. Vyvíjí, vyrábí a dodává řídicí systémy zejména pro velké jaderné reaktory typu VVER 1200, VVER 1000, VVER 440 a EPR 1300. Dodala systémy rovněž pro malé nebo výzkumné reaktory a související jaderné technologie. Firma se podílí i na vývoji jaderného reaktoru IV. generace.

Systémy české firmy jsou na desetině všech jaderných elektráren světa

Celkem jsou řídicí systémy ZAT v současnosti využívány na 37 jaderných blocích v sedmi zemích, konkrétně ve Francii, Ukrajině, Slovensku, Maďarsku, Finsku, České republice a Arménii. Firma má rozpracované další dodávky řídicího systému pro tři reaktory VVER 440 a pět reaktorů typu VVER 1200.

Celkově jsou řídicí systémy a know-how ZAT nasazeny na 30 procentech jaderných elektráren v EU a 10 procentech ve světě. „Naše systémy řídí technologie i na všech českých a slovenských jaderných elektrárnách. Věříme, že naše české kompetence uplatníme také při plánované dostavbě nových jaderných bloků u nás,“ říká Ivo Tichý. V současné době ZAT realizuje dodávky za více než dvě miliardy korun a je v jednání o realizaci projektů za téměř sedm miliard korun.

Společnost ZAT

Sídlí v Příbrami a má pobočky v Plzni, Benešově, na Slovensku a na Kubě. V současné době působí v 65 zemích světa. Patří nejen mezi lídry v oblasti automatizace jaderné, ale i klasické energetiky, průmyslu, drážních systémů, plynárenství a smart systémů. Ve vývoji se zaměřuje na nové aplikace z Průmyslu 4.0 a IoT technologií. Má vlastní vývoj, výrobu, instalaci i servis elektronických zařízení či řídicích systémů. Je také certifikovaným výrobcem zdravotnických přístrojů.

Další články