V první světové desítce jsou Češi co do výšky i co do průměrné hmotnosti. To má důsledky pro export. Při vývozu musejí firmy své výrobky upravovat pro menší národy. Netýká se to jen oděvů, ale i nábytku nebo zdravotnických potřeb.

Čeští muži jsou proti celosvětovému průměru vyšší o 8 centimetrů.

Článek si můžete poslechnout i v audioverzi

Není divu, že pohádkové postavy Dlouhý a Široký vznikly kdysi v české kotlině. Lidé z úrodné země, kde se odjakživa hodně jí a pije, se drží dlouhodobě mezi nejvyššími a také nejtlustšími národy planety.

V aktuální statistice jsou co do výšky Češi v celosvětovém srovnání na osmém místě. Nejvyšším národem zůstávají už tradičně Nizozemci s tělesnou výškou 184 centimetrů u mužů a 170 u žen. Na špičce se také stále drží skandinávské národy včetně Estonska. Před Česko se v žebříčku ale nově derou ještě státy bývalé Jugoslávie, kde se zřejmě i díky rostoucí životní úrovni mění rychle také vzrůst lidí.

Nejvyšší národy světa

ZeměPrůměrná výška mužůPrůměrná výška žen
1.Nizozemsko184 cm
170 cm
2.Bosna a Hercegovina183 cm
167 cm
3.Estonsko183 cm
169 cm
4.Černá Hora183 cm
170 cm
5.Dánsko182 cm
169 cm
6.Island182 cm
169 cm
7.Chorvatsko181 cm
167 cm
8.Česká republika181 cm
168 cm
9.Finsko181 cm
166 cm
10.Lotyšsko181 cm
169 cm
Zdroj: wisevoter.com

V současnosti je průměrný Čech vysoký asi 181 centimetrů. A průměrná Češka 168 centimetrů. To znamená, že oproti situaci na začátku minulého století je náš národ jako celek vyšší o 12 centimetrů. Důvody jsou zřejmé – vedle dlouhodobých genetických či klimatických vlivů je to samozřejmě vysoká životní úroveň, bohatá strava a kvalitní zdravotnická péče v porovnání s chudšími regiony světa.

Je tu ale ještě jeden vliv – Česko patřilo donedávna v rámci Evropy k nejvíce uzavřeným státům. Takže vysoké české geny se nemísily s menšími národy. Tak jak ale v Česku roste podíl přistěhovalců z východních či jižních zemí, průměrná výška populace bude zřejmě už v další generaci stagnovat či spíš klesat.

Drobní lidé chudého jihu

Světový průměr u mužů je co do výšky 173 centimetrů, u žen 161. Které národy jsou na spodním konci žebříčku? K těm nejmenším na planetě patří velmi lidnaté trhy jižní Asie – Indonésie, Filipíny, Vietnam, Indie nebo Bangladéš. Muži v těchto zemích mají průměrnou výšku kolem 165 centimetrů, ženy dokonce jen kolem 153 centimetrů.

Ve východní Asii se používají výrazně menší stoly a židle než v Evropě.

Společným jmenovatelem těchto zemí jsou nízké příjmy, a tudíž méně bohatá strava. Například stát s nejmenší průměrnou výškou – Východní Timor – má roční hrubý domácí produkt v přepočtu na hlavu jen 1200 dolarů. Například Česká republika má tento ukazatel více než třicetkrát vyšší.

Národy s nejmenší výškou

ZeměPrůměrná výška mužůPrůměrná výška žen
1.Východní Timor160 cm
153 cm
2.Šalamounovy ostrovy163 cm
157 cm
3.Papua – Nová Guinea163 cm
157 cm
4.Laos163 cm
153 cm
5.Jemen164 cm
155 cm
6.Nepál164 cm
152 cm
7.Mosambik164 cm
155 cm
8.Guatemala164 cm
151 cm
9.Filipíny165 cm
154 cm
10.Marshallovy ostrovy165 cm
155 cm
Zdroj: wisevoter.com

Dalším regionem s velmi malou průměrnou výškou populace jsou jihoamerické andské státy – Peru, Ekvádor, Kolumbie a Bolívie. Vedle nízkých příjmů a související omezené stravy tam hraje velkou roli i genetické dědictví, kdy se již sami o sobě malí hispánští kolonizátoři mísili s ještě menším indiánským obyvatelstvem. Původní etnika tvoří v Peru či Ekvádoru dosud až třetinu obyvatel, v Bolívii dokonce představují stále ještě většinu populace.

Jihoameričané jsou posedlí krásou. Co jsou ochotni investovat do kosmetiky a plastické chirurgie?

Menší kola pro menší cyklisty

Že většina národů je znatelně nižší než Češi, s tím musí kalkulovat i mnozí exportéři. Tak například pro malé Japonce vyrábějí čeští nábytkáři podstatně menší židle. Drobným Kolumbijcům se zase dodávaly menší verze chirurgických implantátů z ušlechtilé oceli a titanu. S menšími zákazníky počítají také vývozci jízdních kol, kterých se během pandemie vyváželo rekordní množství.

Že se na menší verze výrobků spotřebuje trochu méně materiálu, to donedávna naprosto nehrálo v celkových nákladech firem roli. Naopak příprava zmenšených variant je někdy dražší než unifikovaná sériová výroba. Při současném růstu cen komodit ale už i drobný rozdíl v množství spotřebované oceli nebo kvalitního dřeva může znamenat drobnou, leč vítanou dodatečnou úsporu.

Menší rozměry se v Asii týkají u bicyklů nejen průměru kola, ale proporčně celého výrobku.

Hmotnost pacientů musejí zohlednit výrobci lůžek

To ale ještě není celý příběh. Daleko větší rozdíl totiž vyplyne na povrch při srovnání hmotnosti. Češi totiž patří bohužel také k nejtlustším národům planety. Průměrnému muži v české kotlině ukáže v současnosti váha skoro 92 kilogramů. Naproti tomu například takový Ind váží jen necelých 60 kilo. Takže když se do Asie vyvážejí třeba ty židle, mají nejen menší velikost, ale stačí jim vlastně i nesrovnatelně menší nosnost.

Rozdíly v hmotnosti berou v potaz samozřejmě také výrobci jízdních kol nebo zdravotnických lůžek. Stejně jako u rozdílu výšky je ale i nižší hmotnost většiny ostatních národů při exportu spíš malou výhodou. Ve většině případů je nakonec vždycky jednoduší uzpůsobit výrobek pro nižší hmotnost než naopak.

Tomáš Stingl

Další články