z 11

Robot na kontrolu potrubí nebo filtry pro případ záplav. Exportéři předvedli technologie Balkánu

Do Bosny a Hercegoviny a do Srbska zamířila na konci května velká mise českých podniků nabízejících řešení v oblasti vodovodů, kanalizací nebo čističek. Vzbudili velký zájem místních firem a měst. Na Balkán totiž potečou v následujících letech z EU miliardy eur právě na nákup a rozvoj vodárenských technologií.

Česká mise oslovila španělskou jadernou energetiku

Čeští exportéři vyjeli do Španělska, které v současnosti řeší otázku, kudy dál s jadernou energetikou. Češi se podívali do úložiště jaderného odpadu či do výcvikového centra řízení jaderné elektrárny. Byl podepsán i důležitý obchodní kontrakt.

Indie vyhlíží zlatou éru. Roste nejvíc v ekonomice i v populaci

Sen Indie vstoupit mezi ekonomické velmoci se naplňuje. Nekompromisní reformy premiéra Módího zafungovaly a hospodářství roste nejrychleji ze všech velkých trhů. Možná už letos Indie vystřídá Čínu na postu nejlidnatější země planety. A nová generace Indů baží po úspěchu v byznysu.

Češi mají velkou šanci při spolupráci s Asií na zelené energetice a elektromobilitě

V kontaktech s asijskými obchodními mocnostmi Čínou, Jižní Koreou či Japonskem má Česká republika výraznější pozici, než by odpovídalo velikosti naší země, říká šéf poradenského desku Moore EU-Asia Desk Karel Kučera. Podle něj se vztahy s Dálnými východem mění v důsledku pandemie i války na Ukrajině.

z 11