Dlouho očekávaný hollywoodský film z leteckého prostředí Top Gun: Maverick má významnou českou stopu. Na jeho natáčení i výcviku herců se totiž podílely české proudové cvičné letouny Aero L-39 Albatros vyrobené ve společnosti Aero Vodochody.

Pro natáčení byl použit speciálně upravený stroj L-39 pod označením Cinejet.

L-39 jako všestranný letoun určený pro základní, pokračovací i bojový letecký výcvik použili filmaři snímku Top Gun: Maverick k tomu, aby se herci mohli seznámit s létáním v proudovém letadle před usednutím do kokpitu stíhacího letounu F/A-18 Hornet.

Na letových záběrech je podpis akrobatické skupiny Patriots Jet Team

Velká část dechberoucích letových záběrů, které se prolínají celým filmem, vznikla ve speciálně upraveném letounu L-39 pod značkou Cinejet. Příď tohoto letounu je osazena přizpůsobeným gyrostabilizovaným kamerovým systémem Shotover F1 Rush určeným pro natáčení letadel ve vysokých rychlostech až 650 km/h a přetížení 3G. Jde o první letoun tohoto druhu na světě.

Verze letounu Cinejet vznikla propojením společnosti Helinet Aviation a akrobatické skupiny Patriots Jet Team. „Doufám, že se vám film bude líbit. Až budete sledovat závěrečné titulky, najdete tam i kolegy z našeho týmu Randyho Howella nebo Scotta Kartvedta,“ uvedla Ginette „Ginger“ Hout ze skupiny Patriots Jet Team.

Video:

Podívejte se na leteckou akrobacii na L-39 v podání skupiny Patriots Jet Team

Na českém Albatrosu létal i James Bond

Na natáčení „dvojky“ ikonického filmu Top Gun se nepodílel žádný český pilot. Byla to jiná situace než při natáčení dalšího filmového trháku s účastí českých letadel, což byla bondovka Zítřek nikdy neumírá v roce 1997.

Záběr z bondovky Zítřek nikdy neumírá.

Tehdy se na největšího českého leteckého výrobce obrátili filmaři s žádostí o poskytnutí letounu L-39 s pilotem, který bude dublovat Pierce Brosnana, představitele Jamese Bonda. Tehdejší testovací pilot Aera, Ladislav Šnýdr, tak odletěl do Pyrenejí, kde se natáčela tři týdny vrcholná část filmu.

Nástupcem legendárního letounu L-39 Albatros je zcela přepracovaný model L-39NG, který je moderní a efektivní lehký proudový letoun schopný plnit roli lehkého bitevníku a jednotného a komplexního letounu pro plnohodnotný výcvik pilotů moderních vzdušných sil.

Aero Vodochody Aerospace

Společnost se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. Je stálým partnerem řady armádních letectev. Díky 11 tisícům letounů, které podnik vyrobil za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly.

Tisková zpráva společnosti Aero Vodochody Aerospace

Přečtěte si, jaké modely zahrnuje nová generace letounů vyráběných v České republice