Ruská federace dočasně pozastavila dodávky plynu Polsku a Bulharsku proto, že odmítají platit v rublech. Naopak Indie mezitím zvyšuje odběry ruské ropy.

Ruské přímé dodávky dvěma unijním zemi klesly k nule a Kreml je zároveň varuje, aby neodsávaly plyn přepravovaný přes jejich území jiným zákazníkům.

Rusko testuje, jak budou evropské země reagovat, pokud by jim zastavilo dodávky plynu, za které požaduje platbu v rublech. To ale Evropská unie a její členové odmítají, protože je to v rozporu s původními smlouvami, které byly obvykle uzavřeny v eurech.

Rusko si nicméně nemůže dovolit odříznout se samo od příjmů za plyn, takže současné pokusy lze vnímat spíše jako test, zda unijní země vytrvají ve svém postoji a sankcích na Rusko kvůli agresi na Ukrajině. Objevily se dokonce informace, že po krátké výluce Rusové dodávky obnovily. „Dnešní ranní zprávy o tom, že Gazprom obnovil dodávky plynu do Polska, představují spíše přání, které je otcem myšlenky. Gazprom totiž dnes ráno uvedl, že dodávky obnoví teprve tehdy, až dostane zaplaceno, jak žádá ruský prezident Putin, tedy v rublech. A burzovní cena plynu v EU vyletěla na začátku dnešního obchodování vzhůru o 24 procent,“ uvedl Lukáš Kovanda z Národní ekonomické rady vlády.

Unie nehodlá vydírání ustoupit

Evropa teď sleduje, zda Rusové uplatní podobný postoj také vůči dalším evropským zákazníkům. „Hlavním rizikem je nyní možnost, že Rusko v nejbližších dnech zvolí podobně razantní kroky také vůči svým největším odběratelům v čele s Německem. Z pohledu Vladimira Putina lze další vyhrocení konfliktu číst jako snahu o nalomení dosavadní evropské jednoty. Sekundárně však jde Rusku také o oslabení efektivity západních sankcí, k čemuž by mohlo dojít, pokud by byla Evropská unie donucena přistoupit na specifické podmínky rublových plateb za plyn,“ uvádí se v aktuálním komentáři společnosti ČSOB-Dealing. „Na druhou stranu EU dávala doposud vcelku jasně najevo, že navzdory své závislosti na ruském plynu (40 procent celkové spotřeby) nehodlá přistoupit na Putinova ultimáta a de facto kapitulovat, a to ani v situaci, kdy dojde k zastavení dodávek plynu,“ pokračuje komentář.

V Evropské unii má s ruským Gazpromem kontrakt na odběr plynu na 150 společností.

Polákům vlastně stačí přečkat první kritický měsíc

U Poláků jako největších kritiků současné agresivní politiky Ruska se dá předpokládám, že ruskému vydírání neustoupí. Pokud přečkají první šok při případném výpadku dodávek, přijde jim na pomoc plyn z Norska. Navíc topná sezona je u konce. „Stále zřetelnější je fatální omyl Němců. Zatímco si stavěli plynovod Nord Stream 2 přímo z Ruska, takoví Poláci jednali mnohem prozíravěji. Svůj budovaný plynovod z Norska zprovozní dříve, než se čekalo. Tedy dříve než letos v říjnu. Kritický by tak pro ně byl z hlediska dodávek plynu do země nakonec jen jeden jediný měsíc, jak uvádí dnešní polský tisk,“ shrnuje Lukáš Kovanda.

Rusové se tak mohou nakonec střelit do vlastní nohy. Bolet to bude ale i členy EU. „Je nanejvýš pravděpodobné, že krok Ruska dále zintenzivní úsilí Evropy odstřihnout se od závislosti na jeho energetických importech. Aktuální plán Evropské komise počítá se snížením ruských dodávek plynu o celé dvě třetiny do konce roku 2022. Pokud by však Rusko zcela zavřelo plynové kohoutky do Evropy, na stole by byl alternativní scénář relativně neuspořádaného odklonu od ruského plynu, jehož negativní dopady by zřejmě poslaly evropskou ekonomiku (a českou nevyjímaje) do recese,“ píše se v komentáři společnosti ČSOB-Dealing.

Indové snahy demokratických států podkopávají, chtějí levně nakoupit ropu

Z bloku demokratických států, které tlačí přes sankce na Rusko kvůli agresi na Ukrajině, se vyčleňuje Indie. Ta naopak zvyšuje ze zcela pragmatických důvodů odběr ruské ropy. Chce prostě levně nakupovat suroviny a sytit energetické potřeby své populace.

Spotřeba ropy v Indii v posledních letech rychle stoupá mimo jiné kvůli rostoucímu počtu motorek a aut.

Země zažila v poslední době několikrát energetické výpadky. „Indie koupila během dvou měsíců víc než dvojnásobek ruské ropy než za celý rok 2021,“ informoval indický deník The Hindu. Od 24. února letošního roku, kdy začala ruská invaze na Ukrajině, tak Indie koupila 40 milionů barelů ruské ropy, zatímco za celý loňský rok činil import jen 16 milionů barelů, uvádí deník. Třetí největší světový dovozce ropy potřebuje pět milionů barelů surové ropy denně. „Rafinérie kupují levnější ruskou ropu, aby vyrovnaly vyšší oficiální prodejní ceny producentů jako je Saúdská Arábie,“ pokračuje deník.

Indie byla už dříve za tento postoj kritizována dalšími zeměmi, protože s trhem téměř 1,4 miliardy lidí může být důležitým závažím na miskách vah, které bude bojkotovat snahy ostatních demokratických zemí zastavit financování ruské válečné mašinérie.

Tomáš Stingl

Evropa se obrací o pomoc s plynem na Katar. Co může nabídnout?