V oblastech poblíž hranic roste zájem podnikatelů o byznys v Polsku. Jak tam založit firmu nebo jaké jsou rozdíly v daních či obchodním právu – i s tím poradí infocentra, která vznikla v Moravskoslezském kraji.

Počet obyvatel Polska letos překročil hranici 41 milionů lidí, což znamená nejlidnatější středoevropský trh i početnou pracovní sílu.

Spotřebitelé z příhraničních oblastí České republiky jezdí stále častěji nakupovat do Polska. Stačí přejet pár kilometrů za hranici a zájemce si nakoupí potraviny nebo pohonné hmoty výrazně levněji než v Česku.

V poslední době ale sílí zájem o příhraniční polské oblasti i u českých podnikatelů. K severnímu sousedovi mohou přenést výrobu nebo si otevřít prodejní pobočku. Motivace je různá. Polský trh může někdy pro firmy znamenat díky celkově nižší cenové hladině menší náklady na provoz výroby a levnější a dostupnější materiály. Dalším důvodem může být větší šance najít zaměstnance. Zatímco v Česku stále panuje chronický nedostatek lidí, na druhé straně hranice lze ještě s úspěchem najít nové pracovníky. I Polsko si sice drží nezaměstnanost také poměrně nízko, ale loni tam byla 5,4 procenta, tedy přece jen znatelně vyšší než v ČR.

Na spolupráci se dohodli podnikatelé, města a obce

Podpora přeshraničního byznysu se stala jedním z hlavních cílů iniciativy, na níž spolupracuje Okresní hospodářská komora Karviná a za polskou stranu hospodářská komora Slezského Vojvodství. Do projektu se zapojují také města a obce z obou stran hranice. Vedle podpory byznysu si iniciativa stanovila jako priority ochranu životního prostředí a řešení problému s úbytkem obyvatelstva a stárnutí populace.

Iniciativa využívá pro spolufinancování svých aktivit dotace z evropských fondů. Memorandum o spolupráci bylo podepsáno už v roce 2019 a původních 22 signatářů se postupně rozrostlo na současných 44. Mezi nimi je například Sdružení průmyslových podniků Moravy a Slezska nebo Moravskoslezský klastr dynamických pohonů a konstrukcí.

Polská cenová hladina byla pro Čechy až do května výhodnější i díky silné koruně – jeden polský zlotý byl na jaře jen za pět korun, nyní ale posílil na kurz 5,40 kč za zlotý.

Na obou stranách čeká na 650 tisíc podnikatelů a firem

V oblasti podpory byznysu patří k hlavním krokům zprovoznění dvou Poradensko-informačních center (PIC) v Karviné a Havířově. „Jejich cílem je, aby stávající či potenciální podnikatelé získali potřebné vstupní informace o podnikání na druhé straně hranice, tak aby mohli vůbec začít. Jedná se o prvotní servis, přičemž úvodní jednání je zdarma, další konzultace jsou pak zajištěny s odborníky v rámci komerce,“ informovala Pavla Hlavenková z Okresní hospodářské komory Karviná.

Projekt má celkově posílit povědomí o možnostech byznysu v sousední zemi. Z šetření mezi firmami v příhraničních regionech vyplynulo, že zatím jen 24 procent českých podnikatelů má s podnikáním v Polsku zkušenosti. Naproti tomu 35 oslovených polských respondentů potvrdilo, že už byznys v České republice zkusilo.

Potenciál pro rozšíření spolupráce je přitom v oblasti Slezska obrovský. „Existuje až 400 tisíc registrovaných podnikatelských subjektů z polského Slezského vojvodství a až 250 tisíc subjektů z Moravskoslezského kraje ČR. Teoreticky máme za to, že z toho potenciálních zájemců (o informace z PIC) by mohlo být zhruba 10 procent. Záměrem je dostat zprávy o informačním centru do povědomí co největšího množství lidí, tak aby měli možnost tuto formu poradenství využívat,“ podotýká Pavla Hlavenková.

Infocentrum je k dispozici i na webu

Základní informace pro rozjezd podnikání v Polsku může získat zájemce i v online verzi poradenského centra. V češtině a v přehledném souhrnu tam najde třeba základní postup a požadavky pro založení živnosti v Polsku nebo tipy, jak prověřit finanční situaci tamějšího obchodního partnera.

Stejně tak nabízí online verze infocentra i výchozí doporučení pro případné vymáhání pohledávek. Pro podrobnější daňové nebo právní poradenství je ale vhodné si domluvit osobní schůzku v poradně.

Podívejte se na online verzi poradenského centra s informacemi k česko-polskému byznysu

Přeshraniční spolupráci letos posouvají další akce. V únoru se například konal podnikatelský galavečer v polské obci Pietrowice Wielkie, na který dorazilo 350 účastníků a na němž se k iniciativě připojila jak tato obec, tak celý polský okres Racibórz. Jde tak o další region, kde mohou čeští podnikatelé čekat vstřícnější postoj a informační podporu ze strany místních úřadů.

V červnu se setkali signatáři memoranda o přeshraniční spolupráci naopak na české straně v Ostravě. Na setkání mimo jiné zazněl údaj, že o podnikání v Polsku uvažují téměř dvě třetiny oslovených českých podnikatelů z regionu.

Pro polské zájemce také vzniklo 11 dílů televizního pořadu Biznes bez granic, který se zaměřuje na daňové a právní souvislosti přeshraničního podnikání.

Na Ostravsku roste podpora pro startupy a inovátory

Větší využití potenciálu přeshraničního byznysu je dalším impulzem pro rozvoj ekonomiky v Moravskoslezském kraji, který se stává atraktivnější i pro začínají firmy. I proto tam v těchto dnech otevírá svou novou pobočku například poradenská společnost BDO. „Většina našich kanceláří se nachází z historických důvodů v Čechách, vnímali jsme dlouhodobou potřebu zřídit další kancelář právě na Ostravsku,“ uvedl Oldřich Bartušek, vedoucí partner nové kanceláře BDO. Ta se usídlila v Moravskoslezském inovačním centru (MSIC), protože se chce zaměřit mimo jiné na malé a střední podniky z tohoto regionu. „Kromě společností, které plánují v dalších letech buď výraznější expanzi, nebo významné inovace, se chceme ve spolupráci s MSIC zaměřit i na podporu regionálních startupů,“ shrnul Oldřich Bartušek.

Český „uber na tepelná čerpadla“ chce zkušenosti z polského trhu využít při expanzi do dalších zemí

Rozvoj přeshraničního byznysu je dalším příspěvkem do obchodního propojení s Polskem, které je po Německu a Slovensku pro ČR třetí nejvýznamnější exportní destinací. Loni vyvezly k severnímu sousedovi české firmy zboží a služby přesně za 400 miliard korun. Pro srovnání například v předcovidovém roce 2019 to bylo 277 miliard korun.

Dovoz z Polska byl ale loni ještě větší, dosáhl objemu 441 miliard korun. Polsko tak zůstává vedle Malty jedinou zemí Evropské unie, s níž má Česko zatím zápornou obchodní bilanci.

(red)

Další články