Česká republika získala v chystaném výstavním areálu v japonské Ósace pro svou expozici pozemek o rozloze tisíc metrů čtverečních. Celkový rozpočet české účasti se blíží půl miliardě korun. Vítězný architektonický návrh podoby národního pavilonu bude tentokrát vybrán formou otevřené soutěže.

Výstavní areál roste na umělém ostrově v moři.

V japonské Ósace se bude Světová výstava EXPO konat už podruhé v historii. Poprvé to bylo v roce 1970. Japonci doufají, že akce přiláká až rekordních 30 milionů návštěvníků. Výstavní areál vyroste de facto na uměle vytvořeném ostrově v moři. Jeho brány se mají otevřít 13. dubna 2025. Akce pak potrvá půl roku až do 13. října 2025. „Vystavovat má 150 zemí,“ informoval velvyslanec Japonska v České republice Hideo Suzuki, který řadí součinnost při přípravě české účasti na Expu mezi své hlavní úkoly.

Video:

Podívejte se, jak má vypadat výstavní areál v Ósace

Česko zvolilo jako téma talent a kreativitu

Mottem české účasti bude téma „Talent a kreativita pro život“. S tímto konceptem vyhrál výběrové řízení Ministerstva zahraničních věcí na post generálního komisaře české účasti Ondřej Soška. Podle zvoleného pojetí by se Česko mělo představit nejen tím, co Japonci dobře znají a dlouhodobě obdivují, tedy například českým sklem a vážnou hudbou, ale zejména inovacemi, nanotechnologiemi či perspektivními startupy. V příštím roce tak mimo jiné proběhne roadshow po jednotlivých českých krajích, jehož cílem bude oslovit právě i firmy a talenty z regionů.

Celkový rozpočet české účasti počítá s částkou zhruba půl miliardy korun. Z toho vláda poskytne v letech 2023 až 2026 víc než 290 milionů korun. Další finanční krytí bude pocházet ze zdrojů soukromých firem, organizací a institucí, a to v plánovaném rozmezí 170 až 220 milionů korun.

Podtitul celé výstavy zní v překladu „Navrhujeme společnost budoucnosti pro naše životy“.

Pro svou expozici získala Česká republika výhodné místo. „Japonští organizátoři nám na základě předloženého konceptu přidělili prestižní pozemek o rozloze téměř tisíc metrů čtverečních, který se nachází v samotném centru dění – na křižovatce hlavního bulváru a promenády u moře, hned vedle futuristického pavilonu Forging Lives od kreativního umělce Yoichiho Ochiaie,“ podotýká Soška s tím, že tento pozemek Česko při výběru preferovalo. „Všeobecné světové výstavy EXPO představují obdobu olympijských her pro oblast hospodářskou, průmyslovou, vědecko-výzkumnou i kulturní a pravidelně je navštěvují desítky milionů lidí. Mají proto obrovský potenciál navázat řadu spoluprací, obchodních i diplomatických spojenectví nebo nalákat cizince k návštěvě Česka,“ dodal.

Česko má na co navázat, před 55 lety v Ósace excelovalo

Československá účast na EXPO 1970 zaznamenala v Japonsku nebývalý ohlas. Umělecké ztvárnění protestu proti okupaci země oslovilo tehdy více než 10 milionů návštěvníků a národní pavilon získal zvláštní cenu Japonského institutu architektů společně s takovými zeměmi, jako je Kanada a Švýcarsko. Budova spolu s expozicí tvořila jeden funkční harmonický celek se silným příběhem a zcela zřetelným názorem.

Dobová fotografie zachycuje československý pavilon v roce 1970, v němž země představila i protest proti okupaci sovětskými vojsky.

Nejlepší návrh bude tentokrát vybrán v otevřené soutěži

Nyní startuje otevřená architektonická soutěž na návrh i obsah národního pavilonu. Architekti mohou své návrhy zasílat do 1. března příštího roku. Vítěz a výsledky budou následně oznámeni v průběhu března. Kancelář generálního komisaře české účasti výběr pojala společně s organizátorem soutěže CCEA MOBA podle pravidel a doporučení České komory architektů.

Český pavilon i celý areál bude moct těžit z krásného výhledu na moře.

Více než dvacet let se české národní pavilony stavěly metodou „Design & Build“, v zásadě přímou zakázkou od kanceláře generálního komisaře. Ondřej Soška se tentokrát po konzultaci s odborníky z různých oborů rozhodl vrátit k přístupu, jak se stavěly pavilony například v Bruselu, Montrealu nebo Ósace, a vybrat architektonický návrh v otevřené a transparentní soutěži. „Jsme moc rádi, že po letech absence otevřeného přístupu opět vzejde podoba českého pavilonu na EXPO 2025 v Ósace z architektonické soutěže, potvrzené regulérností od České komory architektů. Jde o prestižní příležitost ukázat světu přednosti České republiky a co se týče výstavních pavilonů a expozic, máme na co navazovat. Nejen jako člen poroty se těším na návrhy svých kolegyň a kolegů, ze kterých budeme vybírat,“ říká předseda České komory architektů a člen odborné poroty soutěže Jan Kasl.

Podrobnosti k architektonické soutěži i celkovému konceptu české účasti na EXPO 2025 najdete na webových stránkách Kanceláře generálního komisaře

V komisi zasedne mimo jiných také přední architektka Eva Jiřičná, kterou si porota na svém ustavujícím zasedání zvolila za svou předsedkyni, či Balasz Bognar, partner celosvětově známého architektonického studia Kengo Kuma and Associates. Dalšími členy jsou i automobilový šéfdesignér Jozef Kabaň, děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Osamu Okamura či viceprezident Svazu průmyslu a obchodu Radek Špicar.

(red)

Další články