Zástupci společností Aero Vodochody a brazilského výrobce letounů Embraer podepsali memorandum, které prohlubuje jejich dosavadní spolupráci. Aero vyrábí významné části letounu C-390 už od roku 2016.

Letouny v konfiguraci KC-390 se schopností doplňovat palivo ve vzduchu zařadilo do své flotily na první místě letectvo samotné Brazílie.

V Aeru se v rámci úzké kooperace s brazilským renomovaným výrobcem značky Embraer kompletně vyrábí náběžná hrana křídla, dveře, nákladní rampa a druhá část zadního trupu letounu C-390. Český letecký průmysl má velký podíl na obchodním úspěchu tohoto stroje, který si vedle Brazílie vybralo do leteckých formací i Maďarsko a Portugalsko.

Letoun se osvědčil při přepravě materiálu v době pandemie

C-390 Millennium a jeho konfigurace pro doplňování paliva ve vzduchu, KC-390 představují novou generaci víceúčelových vojenských dopravních letounů, které již nyní nabízejí bezkonkurenční mobilitu a kapacitu nákladu, rychlou změnu konfigurace, vysokou dostupnost, vyšší komfort a bezpečnost letu, jakož i nízké provozních nákladů po celou dobu životnosti – to vše v rámci jedné platformy.

Od své první dodávky brazilskému letectvu (FAB) v roce 2019 prokázal letoun C-390 Millennium své schopnosti, spolehlivost a výkon. Letoun byl hojně využíván v operacích pro přepravu vybavení a zdravotnického materiálu v Brazílii v době koronavirové pandemie. Po celé Brazílii letoun převážel širokou škálu materiálu – od kapalného kyslíku až po vozidla.

Palivo umí doplnit za letu

Současná flotila letounů C-390 brazilského letectva čítá pět letadel. Dohromady flotila nalétala už přes pět tisíc letových hodin s 97procentní úspěšností plnění úkolů, což svědčí o dobré spolehlivosti v rámci své kategorie.

Letadla z Vodochod si zahrála ve dvojce filmovém hitu Top Gun. K čemu je filmaři použili?

Embraer C-390 může doplňovat palivo za letu, což výrazně zvyšuje jeho dolet a využitelnost v náročných dopravních operacích. Letoun může přepravovat 26 tun nákladu (až sedm standardizovaných vojenských palet), řadí se tak do středně velké kategorie. Je poháněn dvěma proudovými motory IAE V2500.

Vedle zástupců obou firem se slavnostního podpisu dohody o prohloubení spolupráce zúčastnil také Tomáš Kopečný, náměstka pro řízení sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR (uprostřed).

S rostoucími prodeji letounu C-390 evropským zákazníkům by rozšířená spolupráce s Aerem poskytla společnosti Embraer silného výrobního a servisního partnera v České republice. „Části transportního letounu C-390 jsme u nás v Aero vyvíjeli a certifikovali. Jsme rádi, že dnes s námi Embraer prohlubuje spolupráci a budeme se stále řadit mezi jeho významné dodavatele. Budeme tak i nadále vyrábět letecké komponenty špičkové kvality, což je příznivá zpráva nejen pro Aero, ale i celý letecký průmysl v České republice,“ uvedl po podpisu memoranda Viktor Sotona, CEO a prezident společnosti Aero.

Tisková zpráva společnosti Aero Vodochody Aerospace