Za dvanáct let od svého vzniku se stali špičkovými výrobci nanovláken a nanotechnologických produktů. Během epidemie covid-19 nabídli na trh světově unikátní respirátor FFP3. Většinu produktů vyváží česká firma PARDAM do zahraničí.

PARDAM je světovým výrobcem nanovláken a nanotechnologických produktů.

„Schopnost inovovat je součástí naší firemní DNA,“ říká výkonný ředitel podniku Pavel Porada.

Ačkoliv je firma z Roudnice nad Labem v Česku aktivní a má zde mnoho partnerů, její produkty směřují převážně za hranice.

„Na zahraniční trhy se zaměřujeme dlouhodobě. A to z podstaty oboru, který má sice v ČR hluboké kořeny, ale obchod probíhá především se světem. Aktuálně nejaktivnějšími trhy jsou pro nás Spojené státy, Itálie, Jižní Korea, Čína, Kazachstán, Německo a Španělsko,“ doplňuje Pavel Porada.

Jejich unikátní produkty tedy znají v Evropě, Asii i za Atlantikem – často především díky obchodním partnerům. Právě jim prý vděčí za tak rozsáhlé portofilo exportních destinací.

Covidové intermezzo

Víc než pět tisíc pacientů nakažených virem SARS-CoV-2 leželo počátkem roku 2021 v českých nemocnicích, přeplněné byly i jednotky intenzivní péče.

V tuzemsku se navíc začala šířit nebezpečná britská mutace alfa. Látkové roušky a šátky se staly minulostí, vláda od února vyhlásila povinnost nosit výhradně respirátory a nanoroušky.

„Pro celou rodinu jsem tehdy pořídil respirátor třídy FFP3, který lépe chrání před proniknutím viru. Manželka navíc pracuje ve zdravotnictví a přicházela běžně s nemocnými do styku. A chtěli jsme naše respirátory, ne nespolehlivé čínské,“ říká Michal Vítek z Litoměřic.

V únoru zjistil, že česká firma z nedaleké Roudnice prodávala unikátní respirátory bez výdechového ventilu na opakované použití. „Tak jsme jich rovnou nakoupili desítky,“ dodává Vítek s úsměvem.

Nanorespirátor původně skončil v šuplíku

Světový unikát, BreaSAFE CLASSIC FFP3, který získal výjimečné vlastnosti díky použití speciální nanovlákenné membrány NnF MBRANE, přišel na trh v březnu 2020. Jeho vývoj trval téměř rok.

BreaSAFE CLASSIC FFP3 je bez výdechového ventilu a dává možnost vícenásobného použití.

Nanovlákenný, bezventilový a opakovaně použitelný respirátor této ochranné třídy se přitom do té doby nevyráběl a neprodával nikde na světě.

Epidemie covid-19 byla pro roudnické inovátory výzvou. Z eléva na poli průmyslové výroby se stává během pouhých několika měsíců protřelý matador. V březnu 2020 dokázali v Roudnici vyrobit pouze jednotky tisíc nanovlákenných respirátorů za měsíc, na podzim už jich byly statisíce.  

Nová pandemie a s ní související poptávka po respirátorech nás zaskočila, připouští Pavel Porada. „Na vývoji nanovlákenného respirátoru jsme pracovali pár let. Nikdo ale nebyl ochotný připlatit si za benefity, které použití nanovláken přináší, a tak jsme ke konci roku 2019 projekt odložili takzvaně do šuplíku,“ popisuje.

„V březnu 2020 ale začaly přicházet poptávky na obrovská množství respirátorů. V tu dobu jsme dokázali vyrobit maximálně 5000 kusů respirátorů za měsíc, poptávky ale chodily po statisících. Byli jsem zaskočení, průmyslová výroba u nás v podstatě neexistovala,“ dodává.

Hic sunt leones

Společnost, která působí na trhu třináct let, patří v současnosti ke světové špičce ve výrobě anorganických nanovláken a pro průmyslovou výrobu používá unikátní technologii odstředivého zvlákňování.

Firma se věnuje průmyslové výrobě nanovláken.

O nanotechnologiích se v roce 2010 mluvilo především ve vědeckých sférách a akademickém světě. Nanorevoluce ve výrobě byla stále před námi, Češi tedy vstupovali na neprobádané území.

„Jsme přesvědčení, že to byl (a stále je) obor budoucnosti a naši tehdejší kolegové chtěli být prostě u toho. Byla totiž jen otázka času, kdy se nanotechnologie dostanou z akademického a vědeckého prostředí blíž k lidem a my chtěli být mezi těmi, kteří uvedou první produkty na trh,“ přibližuje ředitel.

Cíl společnosti byl od počátku jasný – věnovat se průmyslové výrobě nanovláken. Firem vyrábějících nanovlákenné materiály v průmyslovém měřítku totiž nebylo a stále není ve světě mnoho. „Důležitým milníkem byla také koncentrace na technologii odstředivého zvlákňování, ve které jsme viděli velkou budoucnost a myslím, že jsme se nemýlili,“ doplňuje CEO firmy.

Začátky ovšem nebyly jednoduché. Inovátoři z Roudnice se domnívali, že postačí nakoupit vhodné technologie a automaticky začnou produkovat požadované materiály.

„Vše ale bylo ve skutečnosti mnohem složitější. Firma za sebou navíc neměla žádnou historii, tudíž byl problém dosáhnout na případnou podporu z dotačních programů,“ vzpomíná Porada.

Jako ve většině inovativních podniků zjistili, že se bez vlastního výzkumu a vývoje neobejdou. „Současně bylo nutné zaměřit velké úsilí nejen na vývoj vlastních nanovlákenných materiálů, ale i jejich aplikací, neboť nedílnou součástí vývoje těchto materiálů je vytipování vhodné oblasti, kde se mohou uplatnit,“ přibližuje Porada.

A museli si prošlapat trnitou cestu… „Pěkně odspoda, od subdodávek a podílení se na projektech jiných, přes realizaci projektů autorských až k zásadnímu rozhodnutí vydat se cestou vlastních produktů a vlastní výroby,“ popisuje Porada.

Bez vlastního výzkumu a vývoje se firma neobejde.

Od té doby jdou především cestou “zakázkové výroby“, chtějí se ale postupně vydat jiným směrem. „Spolupráce s našimi partnery je pro nás stále velmi důležitá a chceme ji nadále rozvíjet, ale zvažujeme i další možnosti, jak posouvat naše služby a produkty dál.“

Nanotechnologie mají nekonečný potenciál

Jaký je budoucí potenciál nanotechnologií a kde mohou nanovlákna se svými vlastnostmi najít uplatnění? „Vzpomněl jsem si na scénku z Divadla Járy Cimrmana ze hry Blaník, kde se mluví o tom, že přesné číslo vojáků ukrytých v hoře Blaník není tajné. Je jich tam nepočítaně. A tak to vnímám i s nanotechnologiemi,“ usmívá se Pavel Porada.

Co se týče masivního rozšíření technologií, je obor stále na počátku. Spousta z již existujících aplikací nicméně vypadá jako z jiného světa. „A to očekáváme, že strmý růst tento obor stále ještě čeká. Nanotechnologie jsou krásné v tom, že každým dnem přichází s inovacemi, které lze aplikovat napříč mnoha obory, což nám otevírá mnoho příležitostí,“ přibližuje

Kde se nanovlákna uplatní?

Nanovlákno má potenciální uplatnění v celé řadě různých aplikací. Výzkum a vývoj zaměřují v PARDAM NANO4FIBERS na materiály, o nichž se domnívají, že je bude možné vyrábět na průmyslové úrovni.

Vyvinuli membránu pro bazénový filtr, membránu pro filtraci potravinářských produktů, například jedlých olejů, vyvíjejí aplikaci v oblasti pleťových masek, kosmetických produktů, a také materiály pro léčiva, kryty ran, bateriové články a řadu dalších. Nyní pracují na použití anorganických nanovláken na posílení pevnosti kompozitních hmot a implantátů.

Nanotechnologie se zabývá výrobou nanočástic a využitím technologií v měřítku řádově nanometrů (obvykle cca 1-100 nm, což je miliardtina metru). Pro zajímavost 1 nanometr je přibližně tisíckrát menší než šířka lidského vlasu. Zároveň je to zhruba přírůstek lidského nehtu za jednu sekundu.

V Roudnici se pyšní především tím, že nabízejí svým zákazníkům individuální přístup při výzkumu, vývoji, a především vhodné aplikace nanotechnologií v jejich oboru.

Skok kupředu díky pandemii

Podle Pavla Porady nastal v Česku i ve světě ve výrobě nanovláken významný posun právě díky pandemii covid-19.

„Nanovláknům a jejich možnosti použití v oblasti ochrany dýchacího ústrojí a boji proti virům a bakteriím se dostalo do té doby nebývalého zájmu ze strany médií, a díky tomu se o celém oboru začalo mnohem více mluvit. Kontaktovali nás lidé ze spousty firem a organizací a zajímali se o možnosti použití nanovláken v praxi, byť to často s covidem ani přímo nesouviselo,“ vypráví výkonný ředitel firmy. 

Zavedené společnosti dokázaly podle jeho slov dané příležitostí využít a díky masivním investicím posunout využití nanovláken v praxi na novou úroveň.

Tam, kde je pozornost a zájem médií, jsou logicky i nezbytné peníze a zájem ze strany investorů a společností, které postupně začínají chápat obrovský potenciál oboru a chtějí být při tom.

Jak dobýváme svět?

Produkty PARDAM NANO4FIBERS dnes směřují zejména za hranice.

„V tuto chvíli jsme aktivní v Evropě, USA i Asii a to ať již napřímo nebo prostřednictvím našich obchodních partnerů, které jsme často i vybrali právě pro jejich schopnost dostat nás ke klientům v zahraničí,“ říká Pavel Porada.

A exportní aktivity plánují ještě rozšířit. „Jsme toho názoru, že obchod musí neustále růst a přicházet s novými požadavky od klientů. Takže ano, stále máme chuť rozšiřovat naše obchodní aktivity v zahraničí,“ dodává Pavel Porada.

Schopnost inovovat považujeme za nedílnou součást firemního DNA. V oboru nanotechnologií to snad ani jinak nejde. Jak se říká, kdo chvíli stál, stojí opodál. Patent nebo užitný vzor je pro nás logickým vyústěním vybraných projektů.

Pavel Porada

S nanotechnologiemi lze inovovat materiály klasické a vyvíjet materiály nové. Pokud se s tradičními materiály dostanete na úroveň nanometrů, získávají tyto materiály specifické vlastnosti.

Bývají například mnohem odolnější vůči teplu nebo tlaku, mohou být silnější nebo naopak slabší, extrémně dlouhé, elastické a podobně.

„Díky tomu jsou využitelné v podstatě téměř v jakémkoliv oboru. Jediným omezením je aktuální stav poznání a představivost vývojářů a projektových manažerů. A jelikož žijeme v reálném prostředí, tak samozřejmě potřebujeme vždy najít smysluplný záměr, potřebnou odbornost, čas a finanční krytí,“ doplňuje výkonný ředitel.

Jakub Procházka

Další články