Virtuální sestřička, vzdálený monitoring pacientů nebo sdílení lékařských záznamů napříč nemocnicemi. Na těchto krocích v digitalizaci kanadského zdravotnictví se bude podílet česká společnost Applifting ve spolupráci s kanadským Telusem.

Pro Kanadu je vzdálený monitoring pacientů velmi užitečný, protože zajistí druhé největší zemi světa lepší dostupnost zdravotnictví i v odlehlých regionech.

Pražská softwarová firma Applifting zahájila spolupráci s kanadskou technologickou společností Telus. Cílem projektu v hodnotě 275 milionů korun ročně je digitalizovat zdravotnictví v Kanadě. Jde o vývoj systému vzdáleného monitoringu pacientů, virtuální sestřičky a integraci sdíleného registru lékařských záznamů a vládních systémů. Čeští vývojáři tím navíc chtějí získat i potřebné know-how, jak tento sektor digitalizovat i v České republice.

Obě společnosti spojí své týmy v karlínských kancelářích Appliftingu, které se rozšíří o celé další patro. V následujících dvou letech se na tomto projektu počítá se vznikem 70 nových pracovních pozic.

Kanaďany zaujala vedle produktů i tyrkysovost firmy

Vývoj healthtech softwaru není pro Applifting novinka. Již v roce 2013 vyvinuli aplikaci pro mezinárodní program výměny orgánů FOEDUS. „Applifting jsme zakládali s myšlenkou měřitelné pomoci lidem a světu. Proto se s radostí pouštíme do healthtechových projektů. Už v roce 2013 jsme programovali FOEDUS, takže v rámci oboru víme, do čeho jdeme. I tak je ale spolupráce s Telusem o několik úrovní výše,“ říká Vratislav Kalenda, spoluzakladatel a CEO Appliftingu.

Firmu čeká největší nábor lidí v její historii. „Jen letos budeme muset na projektu obsadit 30 pozic a do dvou let, podle náročnosti, dalších zhruba 40. Na projektu s týmem Telusu bude spolupracovat česká i londýnská pobočka Appliftingu,“ popisuje nutné personální změny Filip Kirschner, spoluzakladatel a COO Appliftingu.

Povědomí o Appliftingu pomohl do Kanady rozšířit Nikolay Barbariyskiy (vlevo) a Kanaďany pak zaujala i filozofie české firmy, uvádí Vratislav Kalenda (druhý zprava).

Vedení společnosti Telus zaujalo nejen produktové portfolio a know-how Appliftingu, ale i svoboda všech applifterů, plochá organizační struktura firmy nebo transparentnost platů. „Přes síť expatů Nikolaye Barbariyskiyho, našeho guru, se jméno Applifting dostalo až do Kanady. Po krátkém oťukávání k nám přijel Damon Ramsey z Telusu, se kterým jsme si okamžitě sedli. Museli jsme ale přesvědčit i board. Damonovi se líbila filozofie firmy a tyrkysovost, kterou by chtěli zavést i v Telusu, takže spolupráce bude proudit oběma směry. Budeme spolupracovat a vzájemně se od sebe učit,“ uvádí Vratislav Kalenda.

V tyrkysových společnostech se týmy organizují samy. O zásadních věcech rozhoduje board, do nějž jsou lidé na omezenou dobu voleni.

Lékařům i pacientům pomůže virtuální sestřička i vzdálený monitoring

Spolupráce se má zaměřit na tři hlavní body. Prvním je vzdálený monitoring. Ten umožní lékařům pomocí aplikace na dálku a v reálném čase sledovat tělesné a životní funkce pacientů. Tím se otevře možnost vzdálené léčby snadných případů. Lékaři se tak budou moci v ordinacích soustředit na obtížné případy. Aplikaci budou moci lékaři předepisovat tak, jak jsou dnes zvyklí u běžné medikace.

Češi nabídli světu růžového slona, který pomůže s aplikací injekcí

Virtuální sestřička je chatbot s virtuální asistentkou, která přinese do ordinací automatizaci procesu objednávání pacientů na kontrolu nebo konzultaci. Lékařům a sestrám tím ušetří práci a drahocenný čas, který mohou věnovat samotné péči o pacienty.

Národní pacientské registry nabídnou systém sdílení lékařských záznamů napříč zdravotnickými zařízeními. Tím lékařům odpadne potřeba každému pacientovi zakládat novou kartu. Pacientské informace budou sdílené a přístupné všem lékařům. Ti tak uvidí kompletní pacientovu anamnézu a budou moci aplikovat adekvátní léčbu.

Nástup telemedicíny výrazně urychlila pandemie koronaviru.

V digitalizaci zdravotnictví jde v čele pokroku zatím například Německo. Telus podobnou revoluci plánuje zahájit v Kanadě. V Česku k širokému rozšíření med-techových aplikací zatím nedošlo. Karlínský Applifting se díky tomuto projektu stává společností, která se na technologickou revoluci ve zdravotnictví připravuje.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Applifting

Další články