Českému startupu zaměřenému na online komisní prodej knih z druhé ruky stoupl počet zákazníků na víc než čtvrt milionu. Firma se chce prosadit i v sousedních zemích.

Ze zákazníků, kteří si přes Knihobot koupí nějakou starší knihu, se často následně stanou dodavatelé, uvádí zakladatel startupu Dominik Gazdoš.

Knižní secondhand Knihobot loni expandoval na Slovensko a dosáhl obratu 182 milionů korun. Za rok poslal do oběhu 1,3 milionu knih. Letos chce firma rozšířit počet sběrných míst a vstoupit na rakouský trh.

140procentní růst vynesl značce umístění v žebříčku Technology Fast 50 společnosti Deloitte. „Chtěli jsme růst výrazně víc, ale v kontextu doby jsou to čísla skvělá. Většina firem spíš řešila, jestli jim obrat klesne míň anebo víc. My jsme do problémů spadli na jaře, ale rychle jsme se z toho zvládli oklepat, což nám dalo velký náskok. Kolem a kolem, dařilo se nám ve špatných časech,“ hodnotí uplynulý rok Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobotu.

Inflace prodeji knih z druhé ruky nahrává

Od podzimu firma každý měsíc přijala a prodala přes 100 tisíc knih. A k růstu paradoxně pomohlo i zdražování, které zvýšilo zájem o secondhand. Trh s použitým zbožím rostl napříč odvětvími a Knihobot jen potvrdil, že v re-commerce se skrývá značný potenciál. Za loňský rok stoupl knižnímu secondhandu počet zákazníků o 200 tisíc, aktuálně jich má 260 tisíc. Dodavatelé si za loňský rok přišli celkem na 73 milionů korun. „První kontakt s námi většinou lidé mají prostřednictvím nákupu a když zjistí, že poslat knihy do oběhu je s Knihobotem otázka pár kliknutí, začnou knihy točit,“ vysvětluje Gazdoš.

Webové rozhrání má pomoc zájemcům nejen najít konkrétní knihu, ale třeba také nabídnout inspiraci pro pořízení dárku.

Slovensko tvoří už 20 procent obratu začínající firmy

Navzdory nepříznivým podmínkám na trhu se podařila plánovaná expanze na Slovensko, kde tamější trh již po tři čtvrtě roce tvoří pětinu celkového obratu firmy. Knihobot zde zatím funguje bez fyzické pobočky a knihy se sváží do pražského skladu, který se stane klíčovým i pro další zahraniční expanzi. I proto jej v loňském roce Knihobot rozšířil a aktuálně využívá celkem čtyři tisíce metrů čtverečních.

Přes sklad Knihobotu prošlo jen za uplynulý rok víc než milion knih.

Do nového roku vstupuje knižní startup s odhodláním dohnat slibovanou expanzi do Rakouska. V plánu už byla v minulém roce, nakonec ji Knihobot chystá spustit během letošního února. Stejně jako v případě Slovenska se chce firma v první fázi zaměřit především na výkup a na trh vstoupí, aniž by měl v místě fyzické zastoupení.

O to více ale bylo třeba zapracovat na webových stránkách, které nyní budou fungovat ve třech mutacích. Knihobot změnil způsob práce s položkami, listingem i vyhledáváním, zavedl uživatelské účty.

Projekt Knihobot

Knihobot.cz je největší český knižní secondhand. Založil ho v roce 2019 podnikatel Dominik Gazdoš. Projekt kombinuje moderní technologie se zodpovědným přístupem ke knihám z druhé ruky. Jeho hlavní misí je naučit Čechy vracet knihy zpět do oběhu. Funguje po celé České republice a na Slovensku – knihy dokáže vyzvednout na jakékoliv adrese a stejně tak je kamkoli zaslat. Tituly prodává na bázi komisního prodeje. Celkový růst firmy vynesl Knihobot na 15. místo v žebříčku nejrychleji rostoucích firem ve střední Evropě, který pravidelně sestavuje společnost Deloitte, a na 5. místo v rámci Česka. Projekt zaujal i odbornou porotu Křišťálové lupy a získal první místo v kategorii Mladá krev.

Letos chce startup zdvojnásobit svůj růst

Jednodušší vracení knih do oběhu čeká kromě rakouských čtenářů také zákazníky v Česku. V plánu je rozšířit síť knihobodů, na kterých Knihobot spolupracuje s Levnými knihami. „Vyvážit výkup a prodej je u nás asi nikdy nekončící proces. Aby se dobře prodávalo, je nutné mít zajištěný nekolísající výkup. Proto chceme i nadále jít lidem naproti a vracení knih jim usnadnit,“ komentuje Gazdoš. „Letos bychom v Česku i na Slovensku rádi vyrostli alespoň na dvojnásobek, Když se nám bude dařit v zahraničí, mohli bychom zopakovat růst z minulého roku,“ dodává.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Knihobot

Další články

Slivovica od Navrátilů: Už sto let jim to pálí

Rodina Navrátilů letos oslaví ve Zlíně 100 let od spuštění své pěstitelské pálenice. Přečkali všechno: válku, nacisty, komunisty, ekonomické krize i pandemii. Rodinná firma tak může pokračovat dál už v páté generaci a nedávno přistoupila k prodeji své slivovice i...