Přesně 2023 lahví ležáku z Plzně se vydalo na cestu do Vatikánu. Obnovená tradice zasílání českého piva papežovi v době Velikonoc má kořeny už v 19. století. Letos papež dostane navíc také speciální dárkové hodinky české výroby.

Před cestou do Vatikánu pivu požehnal plzeňský biskup Tomáš Holub.

Plzeňský Prazdroj poslal do Vatikánu velikonoční požehnanou várku piva. Tuto tradiční dodávku posílá do sídla papeže už podvacáté. Jde o navázání na historickou tradici, u jejíhož zrodu stál papež Lev XIII., který si na přelomu 19. a 20. století nechal zasílat plzeňský ležák na doporučení svých lékařů. „Pilsner Urquell je každoročně součástí Velikonoc nejen u nás, ale i v dějišti největších a nejvýznamnějších velikonočních oslav na světě – ve Vatikánu. Velmi si vážíme toho, že můžeme osobně předat Svatému otci náš zlatý ležák. Každoročně posíláme do Vatikánu symbolický počet lahví, který odpovídá danému roku,“ říká Václav Berka, emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje. Na téměř 1300 kilometrů dlouhou cestu z Plzně do Vatikánu tak zamířilo 2023 lahví ležáku Pilsner Urquell, kterému požehnal plzeňský biskup Tomáš Holub.

Součástí audience u papeže bude symbolické naražení pivního sudu.

Svatý otec dostane z Česka také speciální hodinky

Spolu s pivem zástupci pivovaru posílají papeži již tradičně i speciální dar. „Letos jsme se rozhodli papeži věnovat jedinečné hodinky výrobce Elton hodinářská, který v Novém Městě nad Metují vyrábí hodinky Prim s historií od roku 1949. Hodinky připomínají 180 let existence piva Pilsner Urquell a zároveň symbolizují čas, který uběhl od založení pivovaru do dnešní doby,“ dodává Václav Berka.

Generální audience u papeže proběhne 12. dubna na Svatopetrském náměstí a za Plzeňský Prazdroj se jí zúčastní generální ředitel Dragos Constantinescu, ředitelka firemních vztahů a komunikace Pavlína Kalousová a emeritní vrchní sládek Václav Berka. Součástí návštěvy ve Vatikánu bude také naražení dřevěného sudu, daru plzeňských pivovarských bednářů, na slavnostním setkání velvyslanců z jiných zemí a nejvyšších pracovníků Vatikánu, které pořádá velvyslanec ČR při Svatém stolci Václav Kolaja.

Dary pro Vatikán přerušil dočasně covid

Pivovar obnovil tradici posílání piva do Vatikánu v roce 2011. V roce 2020 se velikonoční várka uvařila, ale pivo už se nestihlo poslat kvůli koronavirovým omezením. Firma proto celou várku věnovala plzeňskému biskupství. To se rozhodlo požehnané pivo vydražit ve speciální aukci a výtěžek věnovalo na dobročinné účely. V roce 2021 se zásilka s ohledem na pandemická omezení neuskutečnila vůbec. Loni pak již opět Pilsner Urquell na tradici navázal.

S exportem do více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj lídrem mezi výrobci piva v regionu a největším exportérem českého piva. 

Další články