Začínající firma české studentky získala cenu publika na mezinárodní přehlídce startupů v Turecku. Její projekt stojí na portrétování lidí ve stylu animovaných postav.

Fanoušci si mohou nechat zhotovit portrét ve stylu svého oblíbeného animovaného seriálu.

V červenci proběhla v Turecku největší evropská přehlídka studentských firem GEN-E, kterou pořádá organizace Junior Achievement Europe. Cenu publika i pozornost investorů získal český projekt Cartoon Yooself. Startup, za nímž stojí studentka Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Tereza Jandová. Její startup zvítězil nad 104 vysokoškolskými týmy z 26 zemí.

Firma zaujala na evropském festivalu mladých byznysmenů kreativním nápadem a precizním zpracováním. Dvaadvacetiletá Tereza Jandová vyrábí na objednávku plakáty s ručně kreslenými portréty ve stylu populárních animovaných postav. „Zákazníci Cartoon Yooself jsou především mladí, zapálení fanoušci animovaných seriálů a digitálního umění, kteří aktivně využívají sociální sítě a hledají způsoby, jak se propojit se svými oblíbenými seriály. Za rok podnikání a budování komunity fanoušků na různých platformách má firma zhotovených kolem 20 zakázek na základě dodané fotografie a dalších individuálních požadavků. Může se to zdát jako malé číslo, ale já v něm vidím slibnou budoucí poptávku po personalizovaném digitálním umění. Zvlášť povzbudivý je velký ohlas ze zahraničí, například z Velká Británie a USA, kde je kultura personalizovaného umění víc zakořeněna,“ uvedla Tereza Jandová.

Na vítězství navázala obchodní nabídka od Američanů

Vítězství na veletrhu GEN-E její slova potvrzuje. Firma české studentky zabodovala u návštěvníků virtuálního tržiště Expo v kategorii pro vysoké školy – JA StartUp. Tržiště bylo spuštěno už koncem května a během pár týdnů do začátku GEN-E v červenci v něm pro své favority hlasovalo přes 15 tisíc on-line návštěvníků. „Vítězství vnímám jako výjimečné uznání mého dosavadního úsilí v Cartoon Yooself a především jako skvělé zviditelnění, které mi přineslo mnoho nových příležitostí. Jednou z nejvýznamnějších je, že mě oslovil americký producent s nabídkou spolupráce na různých projektech. To je ohromný krok vpřed a motivace se stále zlepšovat,“ uvedla studentka.

S firmou má velké plány. „Krátkodobý cíl je soustředit se na rozšíření zákaznické základny. Plánuji zvýšit nabídku kreslených stylů a přidat další služby, jako portréty na potisknutá trička nebo hrnky. Ráda bych do svých služeb začlenila také animaci (pohyb postav). V dlouhodobém horizontu doufám, že Cartoon Yooself je jen začátek,“ prozradila.

Porovnání původní fotky zákaznice a její podobizny ve stylu animovaného filmu.

Klíčová byla účast podnikatelky v programu JA StartUp, do kterého vstoupila na začátku semestru v rámci povinného předmětu ve škole. „Byla to trochu nucená cesta, ale ukázala se být zásadní k objevení mého podnikatelského potenciálu a vášně pro umění. Program JA StartUp mě naučil, jak efektivně řídit podnik, důležitost pečlivého plánování a adaptace na měnící se tržní podmínky. Zároveň mi poskytl přístup k mentorům a zdrojům, které mi pomohly překonávat výzvy a růst,“ poukázala mladá podnikatelka na program, jehož vrcholem je právě evropská přehlídka studentských firem GEN-E.

Po slibné premiéře se chystá v Česku druhý ročník programu

Osobně se 34. ročníku soutěže v Istanbulu zúčastnilo přes 800 mladých inovátorů ve věku od 15 let, jejich učitelů, zástupců firem i politických elit ze 39 evropských zemí. Další tisíce studentů včetně Terezy pak měly možnost po splnění podmínek prezentovat své projekty na virtuálním tržišti Expo. „Letos poprvé mělo Česko na evropské přehlídce GEN-E zástupce z vysokých škol, jelikož pilotní program JA StartUp jsme na českých školách zahájili teprve na podzim 2022. A byla to skvělá premiéra! Nyní máme do programu zapojených 12 univerzit a vstupujeme do druhého ročníku. Koncept programových soutěží, které jsou postaveny širokospektrálně, rozvíjí posun ve všech potřebných vlastnostech nezbytných k úspěšnému podnikání. Věřím, že jsme firmě Cartoon Yooself dodali impulz zdravého sebevědomí, které může vést k prosazení se doma i v zahraničí,“ řekl Martin Smrž, ředitel vzdělávací organizace Junior Achievement Czech.

Přečtěte si více informací o projektu JA Czech

Mezinárodní úspěch českých reprezentantů na přehlídce GEN-E navíc podtrhla studentská firma Cap-it z Obchodní akademie v Hradci Králové, která na pódiu v Turecku převzala ocenění za vítězství v soutěži Social Innovation Relay 2023 v kategorii středních škol.

Další články