Firma Preciosa Lighting z Kamenického Šenova patří k nejvýznamnějším světovým výrobcům originálních světelných instalací. Ty sklízejí díky uměleckému designu a technickým inovacím úspěch v zámoří, v Evropě či na Blízkém i Dálném východě.

I přes světový záběr je výroba Preciosy soustředěna stále v Křišťálovém údolí.

Jestliže Spojené státy mají svoje Křemíkové údolí, Česko má pro změnu legendární Křišťálové údolí. A jestli je americké Sillicon Valley světovým epicentrem pro inovační technologie, region na severu Čech zase zůstává světovou špičkou ve výrobě lustrů a svítidel. Místní skláři brzy oslaví 300 let tradice. První dílna na výrobu křišťálových lustrů byla totiž zprovozněna v Práchni u Kamenického Šenova už v roce 1724.

A výroba přes všechny války, historické změny a hospodářské krize prosperuje dodnes. K řemeslné zručnosti mistrů sklářů současní výrobci přidali netradiční design a technické inovace. Výsledkem jsou moderní svítidla, která si objednávají klienti v arabských zemích, na Dálném východě i v zámoří.

K nejúspěšnějším firmám z Křišťálového údolí patří v současnosti Preciosa Lighting. Ročně realizuje zhruba 300 projektů po celém světě a patří tak mezi globálně nejvýznamnější výrobce svítidel na zakázku. Do zahraničí exportuje 90 procent výrobků, mezi její hlavní odbytiště patří země Arabského poloostrova a Severní Ameriky. Značka spolupracuje s více než 500 umělci, řemeslníky a skláři. „Mezi naše nejnovější instalace patří ty na mezinárodních letištích v Los Angeles nebo v Singapuru či dynamická instalace v novém televizním studiu ve Velké Británii,“ uvádí Jan Volšík, místopředseda představenstva společnosti.

Světelná instalace, která přečká zemětřesení

Firma má v zahraničí 11 poboček od Los Angeles pro Šanghaj. Srdce společnosti ale zůstává v Křišťálovém údolí. „Pyšníme se tím, že prakticky celý proces výroby máme pod jednou střechou v závodě v Kamenickém Šenově. Tam vlastníme také výzkumné a vývojové centrum, které se specializuje na inovace svítidel a testování jejich odolnosti vůči externím vlivům. Například svítidla určená do seizmicky citlivých oblastí testujeme v laboratořích, aby vydržela zemětřesení do určitého stupně Richterovy stupnice,“ ilustruje Jan Volšík.

V Los Angeles rozzářil český křišťál letiště

Ukázkou takového odolného svítidla, které má ustát zemětřesení až o síle sedmi stupňů Richterovy škály, je třeba dynamická instalace Crystal Swell na mezinárodním letišti v Los Angeles. Má úctyhodné parametry. Váží celkem čtyři tuny, vysoká je 17 metrů a celková délka použitých křišťálových stuh je 65 metrů.

Instalace Crystal Swell vyvolává různé nálady mimo jiné prostřednictvím změn barevného nasvícení.

Dílo prorůstá na výšku skrz tři patra letiště a jeho tvar je inspirován mořskými vlnami. „Instalace dokáže zaujmout nejen třpytem českého křišťálu a originální kompozicí, ale také způsobem svícení. Integrované LED pásky ji promění v magickou světelnou show. Díky programovatelným barevným scénám umožňuje provozovateli vytvářet podnítit emoce spojené s denní i roční dobou a reagovat na události, které hýbou světem i místní komunitou. Nastavením různých scén lze podpořit třeba místní sportovní týmy použitím klubových barev nebo vyvolat pocity vlastenectví na Den nezávislosti díky barvám americké vlajky. Možnosti jsou téměř nekonečné a světlo instalace tak skrze emoce propojuje lidi,“ popisuje Jan Volšík.

Jak dopadla pandemie na český sklářský průmysl?

V Dubaji vyrostl skleněný les, který dýchá

Moderní světelnou instalací, která zdaleka překročila funkci pouhého svítidla a kombinuje úchvatný design a technické inovace, je také dílo Canopy of Light. To Preciosa dodala hotelu Mandarin Oriental sídlícímu na prestižní adrese v Dubaji přímo na vyhlášené pláži Jumeirah. Česká firma zde nainstalovala 14 stromů, které vytvořily efekt „živého lesa, který dýchá“.

Skleněný les v Dubaji ožil díky nápaditému využití světel.

Každý strom je individuálně vytvarován a má vlastní světelný efekt, který vyvolává například iluzi pohybu. „Evokuje se tak třeba efekt šumícího lesa, nebo dokonce pocit větru, který pohybuje stromy. Vedle toho mohou být osvětleny kmeny, což umožňuje noční i denní scény,“ popisuje Jan Volšík. K dispozici je i efekt, který lze předem naprogramovat v hodinovém intervalu a který napodobuje místní pouštní flóru.

V nejluxusnějším hotelu Austrálie propojili sklo, světla a hudbu

Další prestižní zakázku získala Preciosa od šestihvězdičkového hotelu Crown Towers Sydney. Jde zřejmě o nejluxusnější hotel v Austrálii a s výškou 275 metrů také o ten nejvyšší ve městě Sydney. Česká společnost do budovy dodala 475 svítidel různých druhů. Ta největší instalace je vedena podél schodiště od prvního do čtvrtého patra a skládá se z téměř čtyř stovek skleněných listů, které mají velikost od 3 do 7,5 metru. Na dílo bylo použito 1,4 kilometru ocelových profilů.

Schodiště se zvláštní světelnou instalací se stalo jedním z ikonických symbolů luxusního hotelu Crown Towers.

Každých jednotlivých pět centimetrů instalace lze libovolně naprogramovat a měnit barvy světel tak, aby vytvořily požadovanou náladu nebo scénu. Hotel si navíc najal speciálního konzultanta, který barevné kreace propojuje s hudbou.

Světelný tunel v Dauhá se stal oblíbenou kulisou pro selfie

V Dauhá, hlavním městě Kataru, se mohou lidé projít světelným tunelem nazvaným Crystallation. Preciosa ho stvořila ze sedmi zářících světelných bran. Instalace, u níž se místní lidé i turisté rádi fotí a natáčejí, oslní i údaji o výrobě. Ta trvala víc než 2400 hodin. A přes veškeré inovace jde o poctivou, doslova ruční práci, protože na výrobě se podílelo 90 párů rukou, jak společnost uvádí.

Světelný tunel byl původně představen na ulici v Praze.

Na terminálu v Singapuru vyrostla křišťálová zahrada s motýly

Při rekonstrukci singapurského letišti Changi přibylo v prvním terminálu dílo Garden Metamorphosis. Česká značka tam stvořila pro potěchu budoucích cestujících iluzi tropické zahrady. Skládá se z 650 křišťálových komponentů, které ztvárňují motýly a lístky rostlin. Instalace je dlouhá deset a široká devět metrů. „Zachycuje momenty vývoje života v zahradě, jeho dynamiku a plynulost. Přesně takové proměny, které se v přírodě běžně odehrávají,“ popisuje designérka projektu Anna Králová. „V našem pojetí se listy proměňují v motýly a vizuálně spolu splývají. Stejně jako ve skutečnosti – když motýl usedne na květinu či list, zcela s ním splyne,“ popisuje Anna Králová.

Jak je koncipována instalace Garden Metamorphosis?

Světelné instalace ozdobily vstup do Palladia nebo bývalých Elektrických podniků

Nová díla Preciosy Lighting samozřejmě svítí i v tuzemských budovách. Například v pražském nákupním centru Palladium lze vidět hned dvě instalace. U vchodu z náměstí Republiky je to svítidlo složené z více než 500 trubic z čirého i pískovaného skla. Jsou upevněny k černé kovové desce se zrcadlovým efektem, což umocňuje optickou působivost díla. U vstupu ze stanice metra přitahuje pozornost návštěvníků centra zase více než 20 metrů dlouhá světelná instalace, která se skládá dokonce ze 700 skleněných trubic.

Další zajímavou práci lze vidět v historické budově bývalých Elektrických podniků v Praze, kterou nově zrekonstruovala skupina WPP. Její logo zpracovala Preciosa jako velkoformátovou instalaci ve vstupním prostoru. Instalace o rozměrech pět krát pět metrů je složena z 797 barevných ručně vyráběných skleněných koulí. Ty symbolizují propojenost a spolupráci agentur v rámci skupiny WPP a s jejich partnery a společně tvoří tři metry vysoký logotyp.

Díla Preciosy zdobí hned dva vchody do nákupního centra Palladium v Praze.

Na výběr je styl pro lodě, rezidence i velké komerční projekty

Stejně jako další firmy i Preciosa pocítila v současnosti důsledky inflace a problémů v mezinárodní dopravě. „Omezení dodávek vstupních materiálů, růst jejich cen i cen energií, komplikace v dopravě, to vše samozřejmě dopadlo i na naši společnost,“ potvrzuje Jan Volšík. „Díky produktové koncepci Signature Designs, kterou jsme představili relativně nedávno, se nám ale daří uspokojit poptávku klientů po atraktivních svítidlech a cítíme rostoucí zájem o dynamické a interaktivní instalace,“ doplňuje.

Řečená koncepce Signature Designs nabízí svítidla, která mohou designéři upravit dokonale na míru konkrétnímu interiéru.

Video:

Rozhovor o využití digitalizace ve společnosti Preciosa

Nový design pracuje s diamantovým vzorem

Nejnovější ze stylů nabízených v rámci konceptu Signature Designs nese název Diamond Cloud. Představen byl loni na podzim. Čerpá inspiraci z tradičního dekoru ověsů. Broušený diamantový vzor byl vytvořen tak, aby zdůraznil vlastnosti křišťálu umocněné diamantovým broušením. Skládá se z křišťálových trojúhelníkových tyčí, které designu dodávají geometricky čistý vzhled. Takové svítidlo působivě rozkládá a odráží světlo v prostoru. Může být použit jako doplněk v luxusních i klasických prostorách. Zaujme i jako hlavní designový element v minimalistických interiérech.

Každý z pěti designových konceptů svítidel (Pearl Drop, Pearl Wave, Pearl Curtain, Diamond Cloud i Inspiral) nabízí jedinečný styl, každý se pyšní precizním zpracováním křišťálu a dokáže vyprávět jiný příběh. Takové „křišťálové příběhy“ lze nalézt na lodích, zámořských jachtách, v předních světových hotelích nebo letištích, ale i vybraných rezidencích. Takže i po 300 letech, které bude tradice výroby lustrů v Křišťálovém údolí brzy slavit, mají svítidla z Kamenického Šenova světu zjevně stále co dávat.

Video:

Představení instalace Crystal Swell (v angličtině)

Tomáš Stingl