Česká kosmická společnost TRL Space začíná ve Rwandě budovat centrum, v němž se budou stavět satelity pro celý africký kontinent. Při své cestě do Rwandy projekt ocenil český prezident Petr Pavel.

Rwandští pracovníci si při výukovém workshopu zkoušejí sestavit zmenšené modely družic.

Brněnské firma TRL Space staví ve Rwandě družici pro pozorování Země. A nově začíná pracovat také na družici pro první africkou misi k Měsíci. Ta se začne ve rwandské pobočce připravovat v nejbližších měsících s podporou Rwandské vesmírné agentury. Z této země chce TRL Space vytvořit centrum pro stavbu malých satelitů pro zbytek Afriky.

Chystaný satelit vynese do vesmíru kameru a laser. Cílem bude ověřit schopnost tohoto nákladu správně fungovat i v náročném a na radiaci bohatém prostředí okolo Měsíce.

Kamera vybavená AI jednotkou pro zpracování dat přímo na palubě satelitu zároveň pořídí pro Rwandskou vesmírnou agenturu první vlastní fotografie povrchu této jediné přirozené družice země.

Dalším cílem je otestovat laser. Ten má za úkol zpřesnit způsob měření vzdálenosti mezi Měsícem a satelitem, což přispěje k lepšímu fungování satelitů kolem Měsíce. Při své návštěvě Rwandy v minulých dnech ocenil iniciativu brněnské firmy i český prezident Petr Pavel.

Prezident Petr Pavel při návštěvě ocenil, že TRL Space předává know-how a technologie do zemí Afriky a buduje tam celý vesmírný ekosystém.

První družice pomůže i při ochraně goril

Rwandskou pobočku otevřela česká společnost loni na podzim. Firma chce ve spolupráci s tamní vládou, univerzitami a výzkumnými organizacemi přinést do země své know-how, část vývoje i výrobu. Do této inovativní spolupráce plánuje TRL Space investovat přes dva miliony dolarů.

První družice, která bude sloužit výhradně pro monitorováni Rwandy, se již začala stavět. Kamera umístěná na této družici bude snímkovat celý stát, a zajišťovat tak data cenná například pro sledování zemědělství, střežení hranic i monitorování změn klimatu, což je důležité například při ochraně goril ve volné přírodě.

A další družice budou následovat. Zatímco tu první postaví inženýři z Evropy a Afriky společně, ostatní satelity budou v budoucnosti sestavovat už převážně místní odborníci. Cílem je vytvořit kompletní konstelaci družic, která zajistí pravidelné a dostatečné snímkování celého kontinentu. „Našim záměrem není tyto technologie do země pouze dodávat. Do oblasti přinášíme přidanou hodnotu. Naším cílem je zavedení nových kosmických technologií, díky kterým zvyšujeme ekonomickou a životní úroveň celého regionu,” vysvětluje Petr Kapoun, CEO TRL Space.

Podle Nicol Adamcové, velvyslankyně České republiky, je Rwanda země s velkým potenciálem pro české firmy. „Díky progresivní legislativě a velmi nízké byrokracii při zakládání a vedení projektů se nabízí jako místo, kde lze vyzkoušet inovativní řešení pro celou Afriku. Příklad společnosti TRL Space je pak přesnou ukázkou toho, jak by měla ekonomické diplomacie vypadat a jak ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí exportovat a rozvíjet investice v zahraničí,” říká Nicol Adamcová.

Firma TRL Space

Společnost se věnuje dodání kompletních vesmírných misí na míru zákazníkovi a zároveň vývoji a následné komercializaci vlastních produktů pro mezinárodní organizace, kosmické agentury i soukromé společnosti. Vedle evropského trhu, kde mimo jiné spolupracuje na misích pro Evropskou kosmickou agenturu ESA, usiluje o širší zavedení vesmírných technologií po celém světě. V rámci svých projektů propojuje firmy, akademiky i vědce ze všech koutů světa. Její vizí je dostat českou vlajku na Měsíc a své produkty na všechny kontinenty.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti TRL Space

Další články