Virtuální dvojče plánované stavby si budou podniky působící na Slovensku moci vyzkoušet v bratislavské hale na ploše 700 metrů čtverečních. Virtuální laboratoř tam otevře česká společnost Virtuplex, která se chystá expandovat i na další zahraniční trhy.

Návrh prostor si může architekt nebo zadavatel projektu projít ve virtuální realitě dříve, než se investuje do skutečné stavby.

Společnost Virtuplex se specializuje na využití rozšířené a virtuální reality (VR) v oblasti real estate, retailu a developmentu. Po čtyřech letech svého působení na českém trhu nyní expanduje do zahraničí. VR laboratoř o velikosti 700 metrů čtverečních firma otevírá na předměstí Bratislavy.

Rozhodla se tak reagovat na poptávku zákazníků působících na Slovensku. Ti nyní získávají příležitost pracovat na svých projektech v největší komerčně dostupné hale pro virtuální realitu na světě. „Expanze do další země, která se mohla uskutečnit i díky nárůstu množství zákazníků, byla součástí strategického plánu společnosti. Už nyní, při otevření unikátního VR prostorou, registrujeme pozitivní zpětnou vazbu od místních zákazníků,” říká spoluzakladatel společnosti Pavel Novák, který bude mít na starosti dočasné vedení slovenské pobočky sídlící v administrativním centru Squarebizz v městské části Bratislava-Bory.

Hala umožňuje volný pohyb na nebývale velkém prostoru.

Ve velké hale si může zájemce prohlédnout virtuální dvojče v měřítku 1:1

Firma chce v zahraničí navázat na znalosti a zkušenosti nabité v Česku. Slovenským zákazníkům chce ukázat přínos využití VR pro jejich podnikání a byznys. „Virtuální realita pro mě představuje unikátní způsob, jak přiblížit zákazníkům zážitek z navrženého prostoru. Díky možnosti volného pohybu ve virtuálním dvojčeti budovy navnímá zákazník mnohem lépe kompozici jednotlivých místností, jejich velikost, použití materiálů i konečný design. Díky rozloze haly si navíc vše může prohlédnout ve velikosti 1:1. Případné nedostatky návrhu je díky tomu možné odladit s architektem ještě předtím, než se přistoupí k samotné stavbě, a díky tomu ušetřit čas i peníze, které by jinak klient do případných oprav investoval. Zároveň je virtuální realita skvělý nástroj pro prezentaci projektu investorům, budoucím nájemcům a dalším klíčovým hráčům,” říká obchodní ředitel slovenské pobočky Virtuplexu Martin Mihalec.

Hala je vybavena potřebnými technologiemi včetně 3D brýlí pro zobrazení virtuální reality.

Zákazníci na Slovensku budou pro své projekty moci využít halu, která je o 100 metrů čtvereční větší než ta v pražských Horních Počernicích. Se svými 700 metry čtverečními se tak jedná o největší komerčně dostupný prostor pro volný pohyb ve VR na světě vybavený nejmodernějšími technologiemi. Jeho design připravil vesmírný architekt Tomáš Rousek, který je také autorem známého projektu Základny na Měsíci. Tu Virtuplexu prezentoval ve VR u příležitosti loňského ročníku vesmírného festivalu Czech Space Week, jehož byl partnerem.

Firma míří na další zahraniční trhy

Možnosti využití VR si v pražském Virtuplexu za dobu jeho působení vyzkoušely desítky klientů především z oblasti real estate. Mnozí z nich se po pozitivní zkušenosti navíc i vracejí a s Virtuplexem spolupracují na vícero projektech, jako například automobilka Škoda Auto, společnost Procter & Gamble nebo developerské společnosti Penta Real Estate, YIT, Crestyl či Amadeus Real Estate, se kterým Virtuplex spolupracoval na redesignu obchodních prostor.

Pod rukama vývojářů z Virtuplexu ožily také ikonické projekty, jakými jsou Obchodní dům Máj, rekonstrukce hotelu Intercontinental a revitalizace Masarykova nádraží, kde došlo k úzké spolupráci s týmem Studia Zaha Hadid Architects. Spolupráci s Virtuplexem navázala i Slovenská spořitelna, která v kooperaci s výzkumnou agenturou IPSOS testovala vzhled budoucích poboček. Virtuální podobu získal také pavilon České republiky na EXPO 2020 v Dubaji a charitativní projekt prvního Domu Ronalda McDonalda v České republice.

V rámci strategického plánu směřování firmy už nyní Virtuplex zjišťuje, jaká je situace na poli využití VR i v dalších evropských zemích. Do budoucna tak nebude Bratislava jedinou destinací, kam Virtuplex vykročí.

Společnost Virtuplex

Specializuje se na využití virtuální a rozšířené reality v oblasti real estate, retailu a developmentu, působí na českém trhu od roku 2018 a letos expandovala na Slovensko. Jak v její pražské, tak v bratislavské hale určené pro simulaci ve virtuální realitě lze nasimulovat budoucí podobu obchodních, výrobních či kancelářských prostor, ještě dříve, než vzniknou. Vytvořit zde lze i prostor pro virtuální obchodní jednání nebo platformu pro školení a trénink zaměstnanců. Virtuplex umožňuje práci a kooperaci ve virtuální realitě nad konkrétním projektem nejen fyzickou přítomností ve VR hale, ale také vzdáleně prostřednictvím vlastní cloudové platformy Virtuplex OS.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Virtuplex

Další články