Zlepšit život pacientů a pomoct lékařům a zdravotnickému personálu v práci. To je cílem aplikací pro virtuální realitu od plzeňské firmy VR Medical. Její systém bude bojovat v Nizozemsku ve finále světové soutěže VR Awards.

Snímek přímo z jedné aplikace, kde pacienti cvičí formou třídění ovoce.

Prestižní globální soutěž VR Awards, která pravidelně oceňuje nejlepší projekty v oblasti virtuální a rozšířené reality, oznámila jména finalistů. O vítězství v kategorii zdravotnictví se bude ucházet i česká firma VR Medical, která se do finále probojovala se systémem zdravotních rehabilitačních programů ve virtuální realitě. Vyhlášení vítězů proběhne 1. prosince 2022 v nizozemském Rotterdamu.

Systém tvoří 30 aplikací pro pacienty i zdravotnický personál

Plzeňská firma VR Medical se rozhodla využít možností, které virtuální realita nabízí, a aplikovat je ve zdravotnickém průmyslu. Vytvořila tak systém 30 aplikací, které pomáhají jak pacientům, tak odbornému zdravotnickému personálu při procesu rehabilitace. Systém je s úspěchem využíván jako podpůrná rehabilitační metoda u traumatologických a ortopedických pacientů, velký efekt má ale u široké škály diagnóz, třeba i u pacientů trpících Alzheimerovou chorobou. „Naším hlavním cílem při vývoji VR Medical bylo zlepšit kvalitu života pacientů, a zároveň umožnit zdravotníkům přístup ke všem potřebným datům tak, aby svým pacientům mohli individuálně a okamžitě upravovat jejich rehabilitační program. VR aplikace jsou navíc jednoduché a intuitivní, porozumí jim jak nejmladší, tak nejstarší pacienti,” vysvětluje zakladatel společnosti Konstantin Novikov.

Primářka Oddělení léčebné rehabilitace Fakultní nemocnice Plzeň, Andrea Kunschová ze své zkušenosti dodává: „Pacienti jsou příběhem a virtuálním světem zcela pohlceni. Jsou motivovaní, úkoly plní s nadšením a překonávají díky tomu své limity v rozsahu pohybu. Velkým přínosem je zároveň posouvání prahu vnímání bolesti při cvičení.“

Aplikace na simulaci chytání ryb ve virtuální realitě, kterou využívají pacienti při rehabilitačním programu.

Systém má certifikaci platnou pro celou Evropskou unii

Na vývoji a aplikaci systému VR Medical se podíleli vědci i samotní lékaři, kteří sdíleli své know-how. Výsledkem je ekosystém propojující na jednom místě všechna klíčová data – potřeby pacientů a medicínské postupy. Díky tomu získal systém VR Medical certifikaci Medical Device Class 1 od Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Je tak možné jej bez překážek využívat v rámci celé Evropské unie.

Neotřelé a vizionářské řešení ocenila rovněž Mezinárodní akademie rozšířené reality (AIXR), která systém VR Medical zařadila mezi devítku finalistů soutěže VR Awards 2022 v kategorii zdravotnictví. Každoročně akademie prostřednictvím soutěže VR Awards vyhlásí a ocení ve 12 kategoriích projekty, které mají pro společnost zásadní přínos.

Zdroj: Tisková zpráva VR Medical

Další články