Zlepšit výkon traktorů a dalších zemědělských strojů nabízí farmářům v Evropě i v zámoří společnost Agroecopower z Vysočiny. Vyvíjí také dynamometr ATX Dyno, který přesně měří výkon motorů v reálných podmínkách. Značka nyní vstupuje i do Brazílie, která je zemědělskou velmocí.

Díky řešení od Agroecopower mohou provozovatelé snížit spotřebu paliva svých strojů.


Kombajny, bagry, traktory, řezačky i další zemědělské nebo lesnické stroje. Na ty se soustředí jihlavská společnost Agroecopower. Přesněji na zvýšení výkonu těchto strojů a snížení provozních nákladů prostřednictvím chiptuningu. Firma, jejíž kořeny sahají do roku 1999, se postupně vypracovala ve světového hráče v tomto segmentu. Z původního sídla v Červeném Kříži se kvůli rostoucímu byznysu přestěhovala v roce 2020 do jihlavské průmyslové zóny v Hruškových Dvorech. Zatímco tam nyní zaměstnává přes 60 lidí, ještě dalších zhruba 250 spolupracovníků působí v zahraničních pobočkách společnosti.

České řešení zaujalo od Kanady po Austrálii

V současnosti Agroecopower totiž aktivně působí přibližně v desítce evropských zemích. Od roku 2014 navíc expanduje i do Spojených států amerických, kde aktuálně operuje ve 31 státech Unie. Co se týče dalších mimoevropských trhů, od roku 2020 otevřela postupně ještě pobočky i v Kanadě, Austrálii a Brazílii. „Mezi naše hlavní vývozní artikly patří sofistikovaný software pro úpravu dieselových motorů a dynamometry ATX Dyno, které umožňují přesné měření výkonu motorů v reálných podmínkách. Výroba stroje ATX Dyno i vývoj softwaru probíhá primárně v České republice, což nám umožňuje udržet vysokou kvalitu a kontrolu nad celým procesem,“ vysvětluje Jakub Kříž, který se ve firmě zaměřuje na expanzi na americký kontinent.

V USA využívá česká firma dynamometr nejen k podpoře prodeje svých softwarových úprav řídicích jednotek zemědělských strojů farmářům, ale také ho nabízí k prodeji partnerským společnostem a sítím opraven. „Náš obchodní model kombinuje přímé zastoupení prostřednictvím kmenových zaměstnanců s budováním dealerské sítě – lokální partneři jsou školeni a vybaveni naší technologií, aby mohli poskytovat služby koncovým zákazníkům v daném regionu,“ vysvětluje Jakub Kříž.

Chiptuning lze použít i na bagry a další stroj ve stavebnictví.

Konkurenti na veletrhu chyběli, česká značka získala výhodu

V poslední době se Agroecopower snaží rozvinout svou přítomnost mimo jiné v Brazílii, která je další zemědělskou velmocí, a tudíž je pro odbyt jihlavské firmy slibným regionem. „V Brazílii jsme aktivní přibližně rok, a to prostřednictvím dvou klíčových divizí. Softwarová divize se zaměřuje na úpravy a optimalizaci výkonu dieselových motorů zemědělských strojů. Letos jsme také poprvé vystavovali na mezinárodním veletrhu Agrishow, kde jsme představili naše zařízení ATX Dyno,“ uvádí Jakub Kříž.

Na Agrishow coby největším zemědělském veletrhu Latinské Ameriky představila značka Agroecopower svou nabídku na tomto stánku.

Na tomto veletrhu i celkově při vstupu na brazilský trh česká firma hojně využívá podporu od zahraniční kanceláře proexportní agentury CzechTrade v São Paulu. Ředitel kanceláře Jan Michálek uvádí výčet služeb, které firma čerpá a které jsou k dispozici i dalším českým exportérům. „V roce 2022 bylo zpracováno jako první služba ověření zájmu o výrobek. Pak byl nalezen možný obchodní partner a byla s ním zahájena spolupráce. V roce 2023 pak proběhla také za podpory naší kanceláře první účast Agroecopower na brazilském zemědělském veletrhu, konkrétně na výstavě Expointer u města Porto Alegre,“ uvádí Jan Michálek. „Od loňského dubna poskytujeme firmě také dlouhodobou exportní asistenci. V rámci této služby byl mimo jiné nalezen nový obchodní partner João Gustavo Skolimoski, dále založena brazilská pobočka Agroecopower a také byla zajištěna účast na veletrhu Agrishow 2025,“ pokračuje ve výčtu podpory ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Brazílie.


Získejte více informací o podpoře při vstupu na brazilský trh u zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v São Paulu

Zmíněné Agrishow ve městě Ribeirão Preto je největší zemědělský veletrh v celé Latinské Americe a letos slavil už 30. ročník. Bývají na něm každoročně přítomni největší výrobci zemědělské techniky, jako jsou značky John Deere, New Holland, Case či Massey Ferguson a další. „Konkurenti společnosti Agroecopower jako značky Strike Brasil nebo Bull Perfomance však na veletrhu nebyli. Dá se tedy říci, že Agroecopower získal díky účasti do budoucna výhodu v podobě důvěryhodnosti, i když je na trhu v Brazílii jako značka zatím nováčkem,“ podotýká Jan Michálek.

Do Brazílie zatím jihlavská společnost poslala první ukázkový dynamometr.

To potvrzuje Jakub Kříž. „I když jsme na brazilském trhu na začátku, reakce partnerů i návštěvníků na veletrhu naznačují silný obchodní potenciál, který bychom rádi proměnili v dlouhodobou a stabilní přítomnost. Veletrh nám zároveň potvrdil, že Brazílie představuje nejen atraktivní trh, ale potenciálně také vstupní bránu do celé Latinské Ameriky,“ říká.

Dovoz dynamometru zatím prodražuje velké clo a daň

Prioritou pro českou značku zůstává pro nejbližší období v Brazílii systematický rozvoj byznysu. „Plánujeme posílit lokální tým o několik obchodníků a najít vhodného manažera, který povede expanzi. Chceme efektivně pokrýt jak oblast optimalizace motorů, tak zavádění zkušebních zařízení ATX Dyno,“ říká Jakub Kříž.

Do Brazílie byl zatím dovezen první kus dynamometru, který zatím využije obchodní zástupce João Gustavo Skolimoski k podpoře prodeje. Podle Jana Michálka je však nutno zohlednit daňové souvislosti. „Vzhledem k celní a daňové zátěži, kdy je cena DAP (delivery at place) v Brazílii navýšena přibližně o 50 procent, se zatím neuvažuje o dovozu a prodeji dynamometru. Ve zbytku letošního roku se Joao zaměří také na průzkum trhu, zdali by o tento stroj mohl být zájem i přes vysokou cenu,“ dodal Jan Michálek.

(red)

Další články