Zahraniční kanceláře agentury CzechTrade přichystaly tento podzim hned několik významných prezentací na veletrzích v místech svého působení. Jednalo se třeba o evropské akce jako Elmia Subcontractor ve Švédsku, Productronica v Mnichově nebo Milipol v Paříži.

Veletrh Milipol je zaměřen na zbraně a bezpečnostní technologie.

Vystavovalo se ale i na vzdálenějších trzích. Za zmínku určitě stojí například veletrh FAMEX v Mexiku a BakuBuild v Ázerbájdžánu.

Ve Švédsku se Česko představilo jako země pro budoucnost

Jednou z nejvýznamnějších podzimních akcí byl největší strojírenský veletrh ve Skandinávii Elmia Subcontractor. Ten se uskutečnil na začátku listopadu ve švédském Jönköpingu. Celkem se na dvou společných stáncích o rozloze 130 metrů čtverečních prezentovalo dvanáct českých firem pod značkou „Czech Republic – the Country for the Future“. Jeden ze stánků připravila samotná agentura, druhý pak představil české exportéry pod hlavičkou Ministerstva průmyslu a obchodu. Zúčastněné firmy při jednáních podpořili zástupce vedoucího Zastupitelského úřadu Stockholm Martin Bašta, ředitel CzechTrade Švédsko Tomáš Rousek a výkonný ředitel Svazu sléváren ČR Josef Hlavinka.

V Mnichově se představili výrobci elektroniky

V listopadu také proběhl již 23. ročník veletrhu Productronica. Mnichovská akce je tou nejvýznamnější v oblasti elektroniky. Pokrývá prakticky celý elektronický průmysl od vývoje technologií, výroby součástek, přes software až po poskytování služeb v tomto oboru. Zaměřuje se také na nové technologie a inovace v rámci Průmyslu 4.0. Současně proběhl také veletrh Semicon, který se orientuje na výrobu polovodičů, mikro a nanotechnologií včetně fotovoltaiky. Společná účast českých firem, které nabídly především produkty z oblasti testování a měření elektronických součástek a robotiky, byla na expozici CzechTrade možná díky podpoře z projektu NOVUMM KET.

Jaké inovace letos Češi představili na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně?

Zapadnout by neměla ani největší HOREKA akce v německy mluvících zemích Alles für den Gast v Salzburgu. O organizaci českého stánku na veletrhu se postarala zahraniční kancelář v Rakousku, která má s touto akcí již několikaleté zkušenosti. Díky ní se tak české firmy letos mohly představit na rekordně velké ploše a na prestižním místě.

O pár set kilometrů dál, v Paříži, se v říjnu konal mezinárodní veletrh zaměřený na bezpečnost a obranu Milipol. Výrobci a obchodníci mohli na akci organizované pod záštitou francouzského ministerstva vnitra ve spolupráci s vládními orgány získat nejen ucelený přehled o trhu, ale také kvalitní kontakty. Letošní ročník navštívil také český velvyslanec v Paříži Michal Fleischmann s ekonomickou atašé Zuzanou Gamrotovou. Prezentace malých a středních firem na veletrhu byla podpořena z projektu NOVUMM, který je realizovaný agenturou CzechTrade.

Na mexickém FAMEXu mělo Česko největší stánek ze všech zemí

Na vzdálenějších trzích pak stojí za zmínku především největší letecký veletrh v Latinské Americe zaměřený na civilní a vojenské letectví, kosmický průmysl bezpečnostní a obranný sektor FAMEX. Výstava, jejíž cílem je spojit světové lídry odvětví a podpořit rozvoj leteckého průmyslu, se konala v Mexiku již počtvrté. Partnerskou zemí byly Spojené státy americké. Na organizaci veletrhu se podílely jak mexické vládní složky, tak i letectvo.

Co české firmy nabídly na leteckém veletrhu Dubai Airshow?

Letošního ročníku se na oficiálním stánku České republiky prezentovaly firmy divize Czechoslovak group a CSG Aerospace Mimo český pavilon se pak prezentoval Zlin Aircaft a VRgineers. Jednalo se tak o historicky největší účast českých společností na veletrhu FAMEX, o čemž ostatně svědčí i fakt, že právě České republika se mohla největším oficiálním stánkem ze všech zúčastněných zemí.

V Baku zase proběhl jeden z nejvýznamnějších stavebních veletrhů v oblasti Jižního Kavkazu BakuBuild. Akce se zúčastnilo celkem sedm českých firem, které měly na místě přes čtyřicet B2B jednání. Akci navštívil také Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade. Ten se setkal jak s vystavovateli na české expozici, tak s organizátory veletrhu. Na akci bylo také podepsáno memorandum o porozumění s nadací Azerbaijan Export & Investment Promotion Foundation (AZPROMO), která je hlavním partnerem agentury CzechTrade v Ázerbájdžánu.

(red)

Další články