Na největším veletrhu jaderných technologií jednali zástupci francouzské státní energetické společnosti EDF s českými podnikateli v rámci oficiální delegace, kterou vedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

S francouzskými odborníky jednal mimo jiné Josef Perlík (vlevo) a Lukáš Zedník (vpravo) z oborového uskupení Czech Power Industry Alliance.

Letošní World Nuclear Exhibition – největší světový veletrh zaměřený na jaderné technologie, který se konal na konci listopadu v Paříži – se nesl v duchu mimořádného optimismu. Oživení zájmu o jádro bylo cítit na každém kroku. Díky připravované výstavbě nových jaderných bloků v Česku byla jedním z důležitých témat i česko-francouzská spolupráce v tomto odvětví.

Veletrhu dominovala expozice francouzské energetické státní společnosti EDF (Électricité de France) v centrální části výstaviště. Na expozici se po tři dny střídaly významné delegace z různých částí světa, které připravují nové jaderné projekty. EDF zde uzavřela několik desítek strategických dohod, kterými potvrdila svoji dominantní roli v oboru a smělé plány do budoucna.

V samotné Francii mají jaderné elektrárny společnosti EDF podíl téměř tři čtvrtiny na veškeré vyrobené elektřině.

Francouzi chtějí jít včele jaderné renesance

Tato francouzská společnost má jasnou ambici stát se lídrem evropské jaderné renesance. EDF se silně angažuje také v probíhajícím výběrovém řízení na nový český jaderný program s technologií EPR1200.

V souladu se svým dlouhodobým úsilím o intenzivní zapojení českého průmyslu do plánované výstavby v Paříži podepsala několik dohod o spolupráci s českými společnostmi pro projekt Dukovany 5. Konkrétně se jednalo o firmy ADAMEC, EnerSys, ISH Pumps, KLIKA BP, LDM a Nopo Engineering. Dále byla uzavřena dohoda s Aliancí české energetiky, která sdružuje nejvýznamnější tuzemské firmy v oboru.

V rámci veletrhu se uskutečnilo také jednání české delegace, vedené ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou, a EDF v čele s generálním ředitelem společnosti Lucem Rémontem. Tématem rozhovorů byla mimo jiné nutnost obhajoby role jádra pro dosažení evropských klimatických cílů a význam budování silného evropského dodavatelského řetězce pro úspěch francouzských a českých jaderných projektů.

(red)

Další články