Malá země, velmoc na startupy. Izrael potrápila pandemie i násilné incidenty, začínající firmy ale navzdory všemu překonaly v uplynulém roce rekord a přilákaly na investicích skoro deset miliard dolarů. Spolupracují i s českými partnery.

Sídlem mnoha high-tech firem s globálním dosahem se v Izraeli stalo město Herzlija nedaleko Tel Avivu.

Izraelský inovační ekosystém představuje výkladní skříň izraelského hospodářství. Navzdory značným škodám, které napáchala pandemie covidu-19 za poslední rok na izraelské ekonomice, místní startupy a high-tech firmy dál rostou a lákají investice. Česká republika se v budování svého startupového ekosystému dlouhodobě inspiruje právě ve Státě Izrael a aktivně podporuje výměnu zkušeností s tamějšími partnery.

V zemi existuje přes šest tisíc aktivních startupů, což činí z Izraele světového lídra v počtu těchto inovativních podniků na hlavu.

Izraelský inovační ekosystém je unikátním fenoménem, jehož mimořádný úspěch je výsledkem kombinací celé řady faktorů. Kromě specifické kultury a izraelské národní povahy hraje zásadní roli dlouhodobě především pět hlavních faktorů.

Pět příčin pro úspěch

Prvním z příčin je vysoká koncentrace technologických firem. V zemi existuje přes šest tisíc aktivních startupů, což činí z Izraele světového lídra v počtu těchto inovativních podniků na hlavu. Dále v zemi funguje okolo 50 nadnárodních technologických společností a celkem 300 vývojových center.

Dalším plusem jsou enormní výdaje na vědu a výzkum. Izrael je mezi členy OECD na druhém místě ve výdajích na výzkum a vývoj z hlediska přepočtu HDP na hlavu. Celkem je to 4,9 procenta v poměru k HDP.

V Izraeli operuje 25 podnikatelských inkubátorů a stát nabízí finanční podporu novým projektům až ve výši 85 procent po dobu pěti let.

Izrael těží také ze vzdělané populace. Inženýrské a technické obory se těší v zemi všeobecné popularitě, přičemž mezi hlavní univerzity patří například Technion – Izraelský technologický institut, Telavivská univerzita, Ben Gurionova univerzita v Negevu či Bar-Ilanova univerzita.

Budoucí tvůrce inovativních technologií často vychovává univerzita v Tel Avivu.

Velká je také finanční podpora státu. V zemi operuje 25 podnikatelských inkubátorů a izraelský stát nabízí finanční podporu novým projektům až ve výši 85 procent po dobu pěti let, různé další podpůrné programy a granty poskytuje úřad pro inovace Israel Innovation Authority.

Mezi pozitivní faktory patří také napojení na zahraniční trhy v podobě rizikového kapitálu. V Izraeli funguje okolo 70 venture kapitálových fondů, z nichž čtrnáct jsou pobočky nadnárodních společností.

Vozy značky Škoda Auto často využívají izraelské taxislužby.

Export do Izraele roste o víc než 60 procent, hlavně díky prodeji aut

Přestože vzájemný obchod ČR s Izraelem se loni propadl o 14 procent, pokračují projekty, na kterých se podílejí české firmy. Potěšitelné je, že letos se český export za první čtyři měsíce roku ve srovnání s loňskem zvýšil o 63 procent. Je pravděpodobné, že je to v souvislosti s rekordním zájmem Izraelců o koupi osobních aut začátkem tohoto roku. Přestože přímé lety do Prahy jsou již obnoveny, cesty Čechů do Izraele zatím stále nejsou (až na výjimky) povoleny.

Ačkoli patří Izrael mezi premianty v očkování a aktuální pandemická situace je velmi dobrá, země si uvědomuje, že stále nemá vyhráno. Izreal měl a má relativně propracovanou strategii boje s pandemií. Stále intenzivně testuje, aktuálně od 30 do 50 tisíc PCR testů denně. Také očkuje i děti od 12 let. V současnosti je naočkováno dvěma dávkami přes 55 procent veškeré populace, tedy víc než tři čtvrtiny osob způsobilých k vakcinaci.

Přestože úspěšné očkování vzbuzuje naděje na úplné vymýcení pandemie, nové mutace a vývoj v zahraničí nutí místní vládu k ostražitosti. Přípravy státu na oživení hospodářství jsou však podle ekonomů pomalé a chybí celkový ekonomický plán. Rozpočet na letošní rok ve výši 419 miliard šekelů je jen pokračovacím rozpočtem (s dodatky) k rozpočtu na rok loňský. Už čtvrté parlamentní volby za dva roky v březnu opět nepřinesly jednoznačného vítěze a naději na tak potřebnou dlouhodobou politickou stabilitu. Po velmi složitých jednáních se podařilo opozici sestavit novou koaliční vládu (poprvé v historii Izraele s účastí arabské strany), která je však díky své velké rozmanitosti velmi křehká. Za předpokladu úspěšného zvládnutí pandemie a fungování vlády v Izraeli se očekává oživení, které by se mělo promítnout alespoň do dvou hlavních kritérií – do růstu HDP a snížení míry nezaměstnanosti.

Probíhají a vyhlašují se další tendry a výběrová řízení na různé projekty a dodávky. Vzhledem k potenciálu Izraele a aktuální nabídce služeb registruje zahraniční kancelář CzechTrade v Izraeli velký zájem firem o asistenci na trhu.

Jiří Mašata, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Izraeli

Tel Aviv jako Los Angeles

Není překvapením, že izraelské inovační prostředí se v rámci mezinárodních žebříčků řadí na přední místa. Například v posledním hodnocení agentury Bloomberg se Stát Izrael umístil na sedmém místě mezi deseti nejvíce inovativními ekonomikami světa, dokonce přeskočil o čtyři místa i Spojené státy americké. Samotná města Tel Aviv a Jeruzalém se v prestižním průzkumu Startup Genome Global Startup Ecosystem Report mapující startupové prostředí ve 150 městech světa za rok 2020 dostaly na šesté místo, na stejnou úroveň jako Los Angeles.

Ženy podstupují nejen základní vojenskou službu, některé slouží i v profesionální armádě či speciálních jednotkách.

Zkušenosti z armády Izraelcům pomáhají i v byznysu

Jeden z prvních vizuálních dojmů, který se návštěvníkovi Izraele vtiskne do paměti, jsou všudypřítomní branci v brčálově zelených uniformách izraelské armády. Jsou vidět na ulicích, na autobusových nádražích, u restaurací. Se zbraní, s polním batohem. Na vartě, na cestě do kasáren, nebo naopak při návratu domů na návštěvu za rodinou. Základní vojenská služba je v zemi povinná pro všechny včetně žen. Muži rukují na tři roky, ženy na necelé dva roky. Nejedná se přitom o žádný trénink jen na cvičných manévrech, i „záklaďáci“ jsou nasazováni do reálných operací. Zkušenost z armády má ale pro celý národ určující význam a promítá se do přímočarosti a rozhodnosti Izraelců, která se projevuje mimo jiné i v byznysu. Izraelci mluví otevřeně a s tahem na branku, až to může někdy zdánlivě působit jako nezdvořilost nebo přílišná asertivita. Ve skutečnosti ale jde neoddiskutovatelně o jednu z příčin izraelského obchodního úspěchu na mezinárodní scéně. Podobně se do mentality Izraelců promítá i to, že patří k nejvíce cestujícím národům světa. Zkušenosti z cest kolem planety jim následně v byznysu dávají další zdroj inspirace.

(tos)

Nezaměstnanost je šestnáct procent

Mezi nejsilnější obory mezi izraelskými startupy patří hlavně umělá inteligence, big data a kyberbezpečnost. Právě izraelský inovační a technologický ekosystém hraje nyní zásadní úlohu v obnově izraelské ekonomiky, na kterou těžce dopadla pandemie covidu-19. Nezaměstnanost v Izraeli přesahovala letos v únoru šestnáct procent a státní dluh se vyšplhal vysoko na 73 procent HDP.

Izraelské technologie často směřují k šetrnému nakládání s vodou či využití solární energie, na níž se soustředí například tato pozoruhodná elektrárna Magelim v Negevské poušti.

Na druhé straně izraelské technologické startupy minulý rok opětovně překonaly investiční rekord a získaly ve 578 transakcích kapitál ve výši téměř deseti miliard dolarů, což představuje meziroční nárůst o 27 procent. Jen za první tři měsíce roku 2021 izraelské startupy přilákaly rekordní investice ve výši téměř 5,4 miliardy dolarů.

Slogan Made in Czechoslovakia v Izraeli zatím nefunguje

Zatímco v okolních arabských zemích se pojí české zboží pořád ještě s pozitivními vzpomínkami na výrobky z dob Československa, v Izraeli klasické kouzlo sloganu Made in Czechoslovakia nefunguje. Česká republika má v zemi velmi dobré renomé na úrovni politiky a diplomatických vztahů. Vychází to už historicky z éry, kdy se novodobý Stát Izrael utvářel a Československo mu poskytlo politickou i materiální podporu. Intenzivní vztahy s blízkovýchodním státem se snaží podporovat i současná česká diplomacie a pro židovský stát má výraznou osobní sympatii také český prezident Miloš Zeman. Izraelská média ráda citovala jeho vyjádření, které pronesl při návštěvě Izraele v roce 2018, totiž že Izrael je jeho „druhá země“.

O to víc je s podivem, že v rovině byznysu si Česko a české výrobky musejí své renomé teprve vytvořit. Mezi izraelskými spotřebiteli se o české produkci mnoho neví. Je to paradox, protože například vozový park země tvoří zhruba z poloviny auta vyrobená v Česku nebo na Slovensku. Přesto se může stát, že například řidič Škody Octavie – kterých jezdí v Izraeli mnoho – se domnívá, že jezdí v německém autě.

Vedle budování povědomí o české produkci jako takové je pro českou obchodní diplomacii výzvou také zdůraznění vysoké kvality českých technologií. To je důležité v Izraeli dvojnásob vzhledem k tomu, že se jedná o technologického lídra světa a samotné domácí firmy udávají v mnoha oborech trendy zbytku planety.

(tos)

Izraelští mentoři poradili firmám z Česka nebo Maďarska

Vzhledem k vyspělosti izraelského inovačního ekosystému je právě oblast startupového podnikání jedním z hlavních témat česko-izraelských ekonomických vztahů. Vůdčí roli v tomto směru hraje ministerstvo průmyslu a obchodu, které je gestorem výcvikového programu V4 Innovators in Israel Training Program, jehož druhý ročník se konal v březnu v online podobě. Letošní ročník s názvem The Entrepreneurial Ecosystem in Israel: Transforming an idea to a business pod vedením izraelských mentorů byl zaměřen na praktické dovednosti spojené s rozvojem startupů, konkrétně na marketingové strategie, vytváření vlastní značky, aplikace moderních technologií v byznysu, komunikaci s investory či využívání networkingové sítě.

Video:

Jiří Mašata vysvětluje, že situace v Izraeli není až tak dramatická, jak se jeví z televizních reportáží.

Akce se zúčastnily téměř tři desítky firem z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Partnerskou organizací na izraelské straně byla izraelská rozvojová agentura Mashav a Ministerstvo zahraničních věcí Státu Izrael. Českou republiku úspěšně reprezentovali zástupci pěti startupů (Miomove, Advanced Health Solutions, Regnos, Hayaku a Sharry Europe) a dvou inkubátorů (Moravskoslezské inovační centrum Ostrava – MSIC a Středočeské inovační centrum – SIC).

Izrael se poprvé dohodl na spolupráci s Emiráty. Jak pojme výpravu na Světovou výstavu v Dubaji? Více v článku o EXPO 2020

Další významnou akcí na podporu startupové spolupráce s Izraelem byl program The Startup Nation V4 Startups Bootcamp, speciálně určený pro univerzitní studenty a univerzitní spin-off startupy. Tento program pořádaný od ledna do dubna 2021 se skládal ze série přednášek a workshopů a zakončil jej takzvaný demo day, kde vybrané startupy představily své produkty panelu investorů.

Video:

Jak jednat s Izraelci? Připravte se na rychlé tempo, doporučuje v rozhovoru exportérům Jiří Mašata.

Za Českou republiku byly na demo day vybrány tři startupy. Šlo o CasInvest Pharma, který vyvíjí léky proti rakovině, dále se představil Hey Wox s nabídkou mobilní aplikace pro management domácností. Třetím reprezentantem byla začínající firma Grada Master, jež působí v oblasti IT a big data.

Michal Prokop, oddělení Afriky, Asie a Austrálie, sekce Evropské unie a zahraničního obchodu, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Komplexní informace o Izraeli hledejte na BusinessInfo.cz

Další články