Společnost ArcelorMittal Tubular Products Karviná zanechala českou stopu při náročné rekonstrukce ikonického Big Benu v Londýně. Výrobky firmy byly využity při stavbě robustního lešení.

Rekonstrukce trvala skoro šest let.

Lešení použité při opravách světoznámé stavby Big Ben mělo 24 tisíc součástí a bylo vyrobené také z karvinských trubek. Náročná rekonstrukce, probíhající v letech 2017 až 2022, vyžadovala postavení kvalitního a bezpečného lešení kolem věže. „Při rekonstrukci zadavatel trval na mimořádném zabezpečení všech dělníků, kteří museli pracovat ve velkých výškách. To kladlo vysoké nároky právě na kvalitu použitého lešení. O to větší radost máme ze skutečnosti, že pro stavbu lešení dodavatel využil také ocelové trubky z Karviné,“ uvedl René Fabik, generální ředitel společnosti ArcelorMittal Tubular Products Karviná.

Na stavbu robustní konstrukce kolem věže se použily lešenářské prvky o celkové hmotnosti 800 tun. Pokud by se všechny součásti lešení rozebraly a postavily za sebe, dosáhly by délky přes 32 kilometrů.

Rekonstrukce londýnské pamětihodnosti zahrnovala renovaci ciferníků hodin, obnovu kamenného zdiva a litinové střechy. Ručičky a číslice na hodinách mají nyní tmavě modrou barvu a vrátily se tak ke svému původnímu odstínu.

Rekonstrukcí prošly i další budovy komplexu.

Alžbětina věž, spíše známá pod označením Big Ben podle jejího největšího zvonu vážícího téměř 14 tun, byla dokončena v roce 1859 za vlády královny Viktorie. Stavba je vysoká 96 metrů a na zvonici vede 334 schodů. Čtyři v průměru téměř sedmimetrové ciferníky hodin se nacházejí ve výšce 55 metrů.

ArcelorMittal Tubular Products Karviná

Společnost je historicky zaměřena na výrobu a prodej podélně svařovaných ocelových tenkostěnných profilů a trubek a tenkostěnných profilů otevřených především pod značkou JÄKL. Celá skupina ArcelorMittal je jednou z předních světových ocelářských a těžebních společností, která má přibližně 158 tisíc zaměstnanců ve více než 60 zemích.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti ArcelorMittal Tubular Products

Další články