z 5

Srbsko pozvalo další české firmy a investory

Prahu navštívil v květnu srbský prezident Aleksander Vučić. V té souvislosti připomněl ekonomický potenciál své země, která dobře ustála koronakrizi a kde patří Česká republika mezi sedm největších investorů.

Kontejnerová doprava kolabuje. Ceny vylétly za pár týdnů na čtyřnásobek

Kvůli nedostatku dopravních kontejnerů na přelomu roku raketově vzrostla cena nákladní dopravy uvnitř Evropy i na trase do Asie. Navíc se prodlužuje čekací doba, než se zboží vůbec podaří na cestu vyslat. Přetížené loďařské firmy ještě ke všemu hlásí neblahý historický rekord – přesně polovina zboží dopluje k cíli se zpožděním. Kritická situace netrápí jen české vývozce. Doléhá i na dovoz a další tuzemské firmy, které marně vyhlížejí subdodávky dílů z Východu.

V kolumbijské bižuterii znají dobře „český korálek“

Klenotnictví a výroba bižuterie je jedním z odvětví kolumbijské ekonomiky s největším potenciálem, protože země disponuje potřebnými surovinami. Kolumbie je předním světovým producentem smaragdů a významným těžařem zlata, což ve spojení s mimořádným talentem místních klenotníků představuje nespočet možností výroby luxusních šperků a doplňků. V tomto byznysu lze nalézt v Kolumbii i českou stopu.

z 5