Česká mise v čele s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou zamířila koncem ledna podpořit vzájemný obchod do Spojených arabských emirátů. Vývoz do této země už představuje čtvrtinu veškerého českého exportu na Blízký východ.

Dubaj se chce stát vzorem chytrého města.

Spojené arabské emiráty (SAE) jsou vzhledem ke své strategické poloze na jižním konci Perského zálivu, obrovskému nerostnému bohatství a moderní diverzifikované ekonomice mnohými považovány za hospodářský středobod Blízkého východu. Za pouhých 50 let od svého založení v roce 1971 se SAE v čele s emiráty Dubaj a Abú Dhabí staly nejenom jedním z hlavních světových center finančnictví, obchodu, investic, logistiky a turistického ruchu, ale také dosáhly mimořádných úspěchů na poli jaderné energetiky, kosmického průmyslu, rozvoje infrastruktury a inovací.

Právě do SAE uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR první letošní misi v čele s ministrem Jozefem Síkelou, při níž byla podepsána mezivládní Dohoda o hospodářské a technické spolupráci, která otevírá nové možnosti podpory kooperace mezi ČR a SAE ve strategických oborech.

Země je premiantem v boji proti covidu

Emiráty jsou po Saúdské Arábii druhou nejsilnější ekonomikou Perského zálivu s ročním HDP dosahujícím více než 421 miliard dolarů. V poslední zprávě Světového ekonomického fóra o konkurenceschopnosti se SAE zařadily na 25. místo a zároveň zůstávají v tomto ohledu v pozici lídra arabského světa.

Proti covidu jsou v Emirátech naočkováni už skoro všichni obyvatelé.

Pandemie covidu-19 v posledních letech zasadila ale emirátské ekonomice hned dvojitou ránu. Na jedné straně je to pokles příjmů z prodeje ropy, na straně druhé zpomalení rozvoje neropných odvětví založených na letecké dopravě, cestovním ruchu a službách. V důsledku toho se HDP země v roce 2020 snížilo o zhruba 6,1 procenta.

Nicméně díky efektivnímu nastavení protiepidemických opatření, úspěšné očkovací kampani řadící SAE na 1. místo na světě z hlediska proočkovanosti populace (96 procent) a fiskálním stimulům ve výši 33 miliard dirhamů (to je asi devět miliard dolarů) se ekonomika dostala z krize. Podle prognóz Mezinárodního měnového fondu bude emirátské hospodářství v příštích třech letech růst tříprocentním tempem ročně. Zemi výrazně pomůže nejenom konání Světové výstavby EXPO v Dubaji, která trvá ještě do konce března, ale také pokračující hospodářské reformy vlády. Ta si klade za cíl v rámci nové průmyslové strategie Operation 300bn zvýšit podíl průmyslové výroby na tvorbě HDP z nynějších 17 procent až na 25 procent.

Zároveň má být do roku 2050 transformován energetický sektor s výrazným příklonem k obnovitelným zdrojům (s podílem na energetickém mixu 44 procent), plynu (38 procent) a jádru (6 procent). V srpnu 2020 byl připojen do sítě první jaderný blok elektrárny Barakah na severozápadě země, přičemž další tři bloky jsou ve výstavbě.

Češi dodávají také parní generátory nebo skladovací nádrže

Emiráty dlouhodobě patří k předním mimoevropským ekonomickým partnerům ČR, přičemž příští rok obě země oslaví 35. výročí navázání diplomatických styků. Během posledních tří dekád česko-emirátského partnerství se české firmy úspěšně etablovaly na místním trhu a v každém koutu SAE je možné nalézt českou průmyslovou stopu napříč všemi sektory ať už v energetice, stavebnictví, dopravní infrastruktuře, či leteckém průmyslu.

Pouštní slunce sytí malé i velké lokální solární elektrárny.

Mezi nejvýznamnější projekty s participací českých firem patří například výstavba elektrárny a desalinační jednotky Umm Al Naar o výkonu 2,3 GW v Abú Dhabí nebo dodávky parních turbín od Doosan Škoda Power pro spalovnu komunálního odpadu v Dubaji. Dalšími důležitými obchody byly instalace velkých parních generátorů s rekuperací tepla od společnosti UNIS pro hliníkárnu DUBAL v Dubaji či zakázky na technologie pro zemní plyn a skladovací nádrže od společnosti Vitkovice General Trading.

Češi se rovněž podílejí na rozvoji emirátského leteckého sektoru prostřednictvím dodávek letištních přehledových systémů od firmy ERA či podvozků z dílny firmy Charvát AXL pro emirátská letadla B-250 a B-350 od společnosti CALIDUS. I v samotné nejvyšší budově světa – mrakodrapu Burdž Chalífa – v Dubaji fungují výtahy od pardubické firmy Pega Hoist.

Místo pro nejdůležitější veletrhy: od letectví po obranný průmysl

Díky vynikajícímu renomé českých firem v SAE se dnes země řadí do první desítky nejvýznamnějších mimoevropských destinací pro český export a na tento trh putuje přes 25 procent veškerého českého vývozu na Blízký východ.

Hlavní přehlídkou vojenské techniky v celém blízkovýchodním regionu je veletrh IDEX.

Loni dosáhl český vývoz do SAE úrovně 682 milionů dolarů, což představuje meziroční nárůst o 9,2 procenta. České firmy se aktivně účastní jako vystavovatelé pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR hlavních veletrhů v Dubaji a Abú Dhabí napříč různými obory od letectví (Dubai Airshow), železniční dopravu (Middle East Rail), zdravotnickou techniku (Arab Health), energetiku (Middle East Energy) až po obranný (IDEX) a bezpečnostní průmysl (INTERSEC).

Dubaj jakožto jedna z hlavních dopravních křižovatek a turistických center světa dlouhodobě patří mezi pět nejdůležitějších leteckých destinací z Prahy. Jen za rok 2021 využilo leteckého spojení mezi Prahou a Dubají přes 130 tisíc cestujících. Velkou zásluhu na budování ekonomického partnerství mezi Českem a SAE sehrává také Zastupitelský úřad ČR v Abú Dhabí, zahraniční kancelář CzechTrade v Dubaji a také bilaterálně zaměřené podnikatelské asociace jako Czech Business Council Dubaji and Northern Emirates (CBC). Významná je i skutečnost, že v SAE se nachází několikatisícová krajanská komunita.

Smíšená komise podpoří společné projekty

Koncem ledna navštívila Dubaj česká mise v čele s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou. Ministerskou delegaci doprovodila podnikatelské mise vedená Svazem průmyslu a dopravy. Záměrem bylo mimo jiné podpořit českou účast na světové výstavě EXPO a představit inovativní řešení pro chytrá a udržitelná města 32 českých firem v rámci projektu City For The Future.

Intenzivní program v Dubaji zahrnoval také podporu účasti českých firem na zdravotnickém veletrhu Arab Health, organizaci podnikatelského fóra s B2B rozhovory a bilaterální jednání s emirátskými vládními představiteli. Bylo rovněž dosaženo významného úspěchu pro ČR v podobě uzavření Dohody o hospodářské a technické spolupráci mezi vládou ČR a vládou SAE, kterou podepsal ministr Síkela a emirátský ministr hospodářství Abdulla Bin Touq Al Marri. Dohoda povede k posílení postavení Česka v emirátech a k efektivnějšímu prosazování zájmů českých exportérů a investorů na místním trhu prostřednictvím mezivládní smíšené hospodářské komise, která bude rozvíjet spolupráci na společných projektech.

Jakými technologiemi se Češi představují na Světové výstavě EXPO v Dubaji?

První zasedání komise proběhne v Praze pod záštitou ministra průmyslu a obchodu. S ohledem na dynamický rozvoj emirátského trhu se ministerstvo v budoucnosti zaměří na strategické obory, jež mají v SAE největší ekonomický potenciál a ve kterých je možné nalézt průsečík mezi českou nabídkou a emirátskou poptávkou. Jedná se především o obranný průmysl, civilní letectví, kosmický průmysl, energetiku, zdravotnictví, smart city řešení a environmentální technologie.

Z miliard na obranu dostává nejvíc protivzdušná obrana

Emiráty se řadí mezi 15 zemí s největšími výdaji na obranu na světě. Odhaduje se, že obranný rozpočet v roce 2020 činil přibližně 19,8 miliardy dolarů, což je ekvivalent 5,6 procenta HDP. Protivzdušná obrana (the UAE Air Force Air Defense – AFAD) tradičně dostává hlavní část celkového rozpočtu. Je následována pozemními sílami, prezidentskou gardou a námořnictvem.

Země je otevřená zahraničním dodavatelům, zároveň ale emirátská vláda pracuje na posílení vlastních výrobních kapacit obranného průmyslu. Klíčovým emirátským hráčem je společnost EDGE Group zastřešující přes 25 dalších firem. Podle mezinárodního institutu Stockholm International Peace Research Institute dovezly Emiráty v letech 2015 až 2020 vojenský materiál v hodnotě přes 5,4 miliardy dolarů. Šlo především o raketové systémy a protiletadlové komplety, vojenská letadla, obrněná vozidla. Dovezeny byly ze zemí, jako jsou USA, Francie, Ruská federace, Švédsko či Čína. Hlavní akcí v sektoru obranného průmyslu v SAE je veletrh obranného a bezpečnostního průmyslu IDEX, jehož další ročník se bude konat v Abú Dhabí 20. až 24. února 2023.

Civilní letectví má zájem nejen o letadla, ale i o drony nebo simulátory

Před rokem 2020 sektor vytvářel přes 800 tisíc pracovních míst a generoval okolo 47 miliard dolarů, tedy plných 13 procent HDP. Navzdory těžkým ekonomickým dopadům pandemie zůstává civilní letectví klíčovým odvětvím emirátského hospodářství. SAE mají dvě hlavní letecké společnosti – Emirates se sídlem v Dubaji a Etihad Airways v Abú Dhabí.

Pro letectví je klíčová pravidelná akce Dubai Airshow.

Z hlediska exportních příležitostí pro český letecký průmysl se v SAE dají lukrativně uplatnit menší dopravní a sportovní letadla, motory, drony, rozvoj letištní infrastruktury, výcvikové simulátory, letecké komponenty, údržba a opravárenské služby či výcvik palubních posádek. Hlavními hráči na trhu jsou EDGE Group a Mubadala Investment Company vlastnící celou řadu dalších firem (Mubadala Aerospace, Strata Manufacturing PJSC, Sanad Aerotech, Turbine Services & Solution Aerospace). Klíčovým veletrhem v SAE v sektoru vojenského a civilního letectví je Dubai Airshow, jehož příští ročník se bude konat 12. až 16. listopadu 2023.

Jaké letouny představily české značky na předešlé výstavě Dubai Airshow?

Kosmický průmysl poslal Naději na Mars

Sektor kosmického průmyslu patří v posledních letech k nejdynamičtějším oborům v SAE. Úspěch emirátské sondy zvané Hope (v překladu Naděje), která v únoru 2021 dosáhla po sedmiměsíčním putování oběžné dráhy planety Mars, nejenom vynesl SAE do klubu nejvyspělejších zemí, jež dokázaly vyslat svou sondu na cizí planetu, ale také demonstroval obrovské technologické schopnosti a lidský potenciál Emiráťanů.

Klíčovými institucemi jsou Vesmírná agentura SAE se sídlem v Abú Dhabí a také Vesmírné středisko Mohammeda bin Rašída (MBRSC) v Dubaji, která provozuje několik satelitů včetně DubaiSat-1 a DubaiSat-2 vypuštěných v letech 2009 a 2013. MBRSC rovněž navrhlo první emirátský nanosatelit Naif One. Z hlediska vzájemné spolupráce s Českem existují značné synergie mezi oběma trhy především v oblastech vývoje softwaru, přenosu dat, nanosatelitů, kompozitních materiálů a také ve spolupráci mezi technologickými startupy.

V nemocnicích uspěla česká lůžka

Spojené arabské emiráty disponují velice rozvinutým systémem zdravotní péče. Další rozvoj tohoto sektoru je prioritou emirátské vlády v rámci národní rozvojové strategie Vision 2040, která má za cíl vytvořit ze SAE regionální hub zdravotní turistiky na Blízkém východě. Hlavní každoroční akcí je veletrh a konference Arab Health v Dubaji.

Pacienti v Emirátech si potrpí na vysoký standard vybavení nemocnic, v zemi je mnoho soukromých klinik.

Mezi lukrativní oblasti patří dovoz léků, zdravotnické prostředky, vybavení nemocnic, zdravotnické informační technologie, telemedicína, lékařské vzdělávání a odborná školení. Česko má v SAE vynikající renomé například díky dodávkám nemocničních lůžek od společnosti Linet pro řadu státních i soukromých nemocnic v Dubaji i Abú Dhabí.

Pouštní země odsoluje moře, skladuje dešťovou vodu

Spotřeba energie a vody na jednoho obyvatele v SAE patří k nejvyšším na světě. Zemi dlouhodobě trápí nedostatek vody, což je dáno suchým podnebím, vysokými teplotami a velmi nízkým úhrnem srážek. Poptávka po pitné vodě je uspokojována především odsolováním mořské vody.

Dubaj se pyšní mnoha fontánami a vodními atrakcemi, ve vyprahlé zemi je nicméně voda nejcennější komoditou.

SAE mají nicméně ambici stát se lídrem v oblasti udržitelného rozvoje a zelených technologií. Emirátská vláda se zavázala dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality a do roku 2036 zvýšit dostupnost pitné vody. Z těchto důvodů SAE hodlají investovat v průběhu příštích let až 163 miliard dolarů do zelených technologií, výstavby elektráren na spalování odpadu, recyklace a čištění odpadních vod, technologií na zachycení a uskladňování dešťové vody, zvyšování účinnosti odsolovacích zařízení či zařízení na monitoring emisí CO2. Jednou z hlavních akcí v tomto oboru je například veletrh pro vodohospodářství a energetiku WETEX, který se koná společně s Dubai Solar Show 27. až 29. září 2022.

Dubaj chce být „nejchytřejším městem světa“

S ohledem na dlouhodobou diverzifikaci národní ekonomiky, posilování digitalizace, rozvoj infrastruktury a telekomunikačních technologií se zaměřují emirátská města na zavedení smart city technologií do běžného života.

Které chytré technologie nabízejí české firmy městům budoucnosti?

Dubajská vláda podniká kroky na přeměnu města v nejrozvinutější aglomeraci světa založenou na smart city řešení v dopravě, telekomunikacích, infrastruktuře, online službách či elektronickém obchodování. Mezi příklady jednotlivých projektů patří poskytování veřejné wifi sítě, moderní řízení městské dopravy, sledovací systémy, instalace dobíjecích stanic pro elektromobily či výstavba chytrých budov.

Michal Prokop, Oddělení Afriky, Asie a Austrálie, sekce Evropské unie a zahraničního obchodu, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR