Spolupráce v oblasti energetiky a nové obchodní příležitosti pro české exportéry v Kataru. Na to zejména cílí dohoda o hospodářské, obchodní a technické spolupráci s Katarem, kterou schválila česká vláda.

Katar patří díky závratným ziskům z prodeje plynu k nejbohatším trhům světa, obyvatelé si neváhají připlatit za kvalitu.

Katar je coby jeden z největších světových producentů zkapalněného zemního plynu pro Česko v době energetické krize dvojnásob důležitým obchodním partnerem.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela proto podepíše dohodu o hospodářské, obchodní a technické spolupráci s touto zemí při příležitosti oficiální návštěvy katarského emíra Tamíma bin Hamada Ál Tháního a ministerské delegace v České republice. „Dohoda navazuje na mou červnovou návštěvu v Dauhá a představuje důležitý krok k dalšímu posílení ekonomické spolupráce mezi Českou republikou a Katarem. Tento trh je pro nás důležitý nejenom z hlediska diverzifikace dovozu plynu do Evropy, ale i jako perspektivní alternativa pro český vývoz mimo Evropskou unii. Již nyní probíhají jednání mezi společností ČEZ a katarským státním podnikem Qatar Energy a plánuje se otevření zahraniční kanceláře CzechTrade v Dauhá,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Katar zažívá díky poptávce po plynu a chystaném mistrovství světa ve fotbale vrcholný rok

Dohoda bude podepsána příští středu na Pražském hradě s katarským ministrem obchodu a průmyslu šejkem Mohammedem Al-Tháním.

Na jaře zasedne smíšená mezivládní komise

Podpis dohody povede k efektivnějšímu prosazování zájmů českých exportérů a investorů na tamním trhu. Vznikne mezivládní smíšená komise, která bude rozvíjet spolupráci na společných projektech, přičemž mezi hlavní oblasti zájmu budou patřit zejména energetické strojírenství, automobilový průmysl, zdravotnická technika, ICT, technologie smart cities a také turistický ruch včetně lázeňství. Smíšená komise bude zasedat na jaře v příštím roce.

V posledních deseti letech česko-katarská obchodní výměna vzrostla čtyřnásobně a v roce 2021 dosáhla 2,9 miliardy korun. V současné době je Katar čtvrtý nejdůležitější trh pro český export na Blízkém východě. Nedávno byl v Dauhá otevřen Zastupitelský úřad České republiky.

Zdroj: Tisková zpráva Ministerstva průmyslu a obchodu

Další články