Firma Velbates Svitavy dodala indickému zákazníkovi žáruvzdorné tvarovky z křemenného skla. Využila řešení, které spojuje financování i pojištění pro firmy mířící na složitější mimounijní trhy a na němž se podílí státní pojišťovací společnost EGAP.

Žáruvzdorné výrobky Velbatesu se využívají například ve sklářských pecích nebo v hutnictví (ilustrační snímek).

Platební instituce Roger, která se specializuje na zkracování dlouhých splatností faktur, navázala spolupráci se státní pojišťovnou EGAP. Čeští exportéři mohou díky nové nabídce získat financování své pohledávky mimo EU rovnou zároveň i s jejím pojištěním.

Nová služba vznikla jako reakce na jeden konkrétní obchodní případ při vývozu do Indie. Moravská společnost Velbates oslovila fintech Roger právě s poptávkou po zkrácení dlouhé splatnosti faktur.

Indická firma si od Velbatesu objednala žáruvzdorné výrobky z křemenného skla, které využívá ve své výrobě. Pro českého dodavatele to byla poměrně zajímavá zakázka, které se nechtěl vzdát i přes dlouhou splatnost faktury. Společnost ovšem nebyla schopna získat financování pohledávky za indickým partnerem u žádné banky.

Řešení našla právě u Rogeru, který navázal spolupráci se státní pojišťovnou EGAP. „Naše firma exportuje většinu žáruvzdorných výrobků odběratelům ve všech částech světa. S narůstajícím objemem exportních dodávek a nárůstem nových odběratelů jsme v některých případech potřebovali řešit zkrácení doby splatnosti vystavených faktur, abychom mohli přistoupit na platební podmínky našich odběratelů a zachovali si přijatelné cash flow,” přibližuje situaci jednatel společnosti Velbates Bohuslav Velfl.

Podpora hlavně pro vývozce, kteří míří na exotičtější trhy

EGAP, Exportní garanční a pojišťovací společnost, se zaměřuje na financování vývozu do zemí, které představují větší míru nejistoty a vyšší riziko nezaplacení na straně kupujícího. Pojišťuje především bankovní úvěry se splatností delší než dva roky, ale i kratší v případě zemí mimo EU. „Se společností EGAP se nám podařilo nastavit poměrně jednoduchý systém pojištění naší služby, který je založen na jednorázovém podepsání smlouvy,” komentuje novou spolupráci Head of risk Platební instituce Roger Adam Bursík.

Společnost EGAP loni pojistila či zaručila vývoz zboží a investic za téměř 69 miliard korun, což byl druhý nejlepší výsledek od vzniku společnosti v roce 1992.

Dodavatelé tak díky factoringu od Rogera mohou mít peníze na účtu do tří dnů od vystavení faktury, což jim pomůže s provozními financemi, a zároveň mohou mít svou pohledávku pojištěnou u společnosti EGAP. Dosud bylo možné problém s provozními financemi způsobený dlouhou splatností faktur vůči odběrateli mimo EU vyřešit jenom bankovním úvěrem, kdy se společnost zadluží. Nově tímto způsobem můžou exportní firmy jednoduše vyměnit jedny aktiva – faktury – za jiná aktiva – peníze na účtu.

„Pojišťovna EGAP podporuje české exportéry především na hůře dostupných a rizikovějších trzích. Právě v případech, kdy klasické komerční produkty již nestačí na speciální potřeby exportérů, přicházejí na řadu služby exportních agentur, bank a pojišťoven jako je právě EGAP,“ vysvětluje ředitel Odboru akvizic a pojištění dodavatelských úvěrů EGAP Jan Dubec.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Roger

Další články