V rámci charitativního projektu dostanou počítače z Česka žáci Střední odborné školy svářečské a elektrotechnické v Dnipru. Notebooky jim umožní výuku i v případě výpadků elektřiny.

Předání daru se zúčastnili (zleva) generální ředitel agentury CzechTrade Radomi Doležal, Vitalii Usatyi z Velvyslanectví Ukrajiny v Praze a majitel společnosti Mironet Robert Novotný.

Zástupci projektu Počítače dětem předali 30 notebooků pracovníkům ukrajinského velvyslanectví v Praze. Ti převezou dar do střední školy v ukrajinském Dnipru, které se nachází jen 200 kilometrů od válečné zóny. Studenti proto musejí z bezpečnostních důvodů studium absolvovat převážně online z domova, město navíc trápí kvůli ruskému bombardování časté výpadky elektřiny.

Počítače věnovala společnost Mironet. Původně sloužily manažerům firmy, nyní jsou notebooky nově připraveny tak, aby je mohli snadno začít používat ukrajinští studenti – je na nich připraveno 13 programů i jazykové rozhraní v ukrajinštině a angličtině. Hodnota každého repasovaného počítače je asi sedm tisíc korun, celková hodnota daru je zhruba čtvrt milionu korun. „Je to potřebný projekt, který má za cíl zkvalitnit výuku tam, kde ji z důvodu chybějící techniky není možné jinak realizovat. Zareagovali jsme tím na prosincovou výzvu Evropské komise Laptops for Ukraine,“ říká Robert Novotný, majitel společnosti Mironet a zakladatel projektu Počítače dětem.

Přečtěte si více informací o projektu Počítače dětem

Podnikatel věří, že tato myšlenka najde podporu i u dalších českých firem. „Právě na konci roku bude celá řada společností vyřazovat počítače. Při jejich obměně, kterou podniky, banky a další instituce dělávají po dvou letech, by je mohly dát k dispozici,“ míní Robert Novotný. Ostatně uvnitř České republiky bylo v rámci projektu Počítače dětem darováno potřebným adresátům – například i matkám samoživitelkám – už téměř deset tisíc počítačů.

Počítače jsou připraveny tak, aby je mohli ukrajinští studenti začít po vybalení okamžitě používat.

Dar pomohla zprostředkovat agentura CzechTrade

V rámci celkové podpory obnovy Ukrajiny se na dodání notebooků na Ukrajinu podílela také agentura na podporu obchodu CzechTrade, která pomohla se zprostředkováním kontaktu na ukrajinskou školu, propojila jednotlivé subjekty a oslovila další české firmy k poskytnutí starších přístrojů.

Do projektu Počítače dětem se agentura CzechTrade zapojila již letos v červnu. Její úlohou bylo oslovit firmy k poskytnutí vyřazených počítačů, které následně charitativní projekt Počítače dětem zdarma zrepasuje s tím, že část těchto počítačů bude odeslána na Ukrajinu. „Bez váhání jsme se stali partnerem projektu, který podporuje moderní vzdělávání a pomáhá jak ukrajinským, tak i českým studentům. Kvalitní vzdělání je nutné podporovat napříč zeměmi,” říká Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade. „Jedná se o další z aktivit, které realizujeme v rámci celkové podpory obnovy Ukrajiny směrem k našim klientům, jako je například Krizové poradenství nebo program Export pro obnovu Ukrajiny. Jsme moc rádi, že touto formou můžeme pomoci ještě v předvánočním období, které bohužel pro ukrajinské občany není chvílemi míru a pohody, o čemž jsou tyto svátky především,“ dodává Radomil Doležal.

Video:

Podívejte se, jak pomáhá projekt Počítače dětem v samotné České republice

Do projektu se významně zapojilo také Velvyslanectví Ukrajiny v České republice, které společně s agenturou CzechTrade a Oksanou Antonenko, ředitelkou zahraniční kanceláře CzechTrade v Kyjevě, vyhledalo a oslovilo školu v Dnipru s nabídkou pomoci. Ukrajinští diplomaté ekonomického úseku Valerij Demianets a Andrij Kolesničenko pomáhali také v následné klíčové komunikaci a zároveň zajistí převoz notebooků na Ukrajinu. „Spolupráce na tak užitečném projektu proběhla se všemi partnery včetně agentury CzechTrade výborně a moc se těším, až všechny počítače doputují do vybrané střední školy v Dnipru,“ říká Valerij Demianets, ukrajinský diplomat.

Díky repasování se snižuje množství elektroodpadu

Projekt Počítače dětem pomáhal během covidu tisícům českých rodin v nelehké životní situaci, kdy zajistil od dárců starší IT techniku pro dětské formální i neformální vzdělávání. „Teď od prosince organizujeme dvě charitativní sbírky. V první sbírce mohou firmy a spoluobčané tradičně v projektu Počítače dětem věnovat starší techniku českým rodinám, v druhé souběžné sbírce Počítače pro Ukrajinu mohou věnovat techniku do ukrajinských škol. Projekt má důležitý nejen sociální, ale i ekologický aspekt. Díky repasování techniky a pokročilému systému upcyklace dokážeme zvýšit množství funkční techniky o 57 procent, která by jinak skončila jako elektroodpad. Podle výpočtu vycházející z vědecké studie německého Öko-Institut jsme v projektu Počítače dětem dokázali díky upcyklaci od roku 2020 zamezit vypuštění 657 tun CO2,“ uzavírá Robert Novotný.

Mezi žáky jsou vnitřní uprchlíci i sirotci

Podle nařízení místní municipality výuka v mateřských, základních, středních a vysokých školách Dněpropetrovské oblasti a města Dnipro probíhá nyní výhradně v režimu online, neboť se město nachází blízko frontové linie. Škola je ale perspektivní, protože v rámci rekonstrukce Ukrajiny bude právě profese svářeče jedna z nejžádanějších. Navíc už nyní jde o velice žádané řemeslo. „Navzdory válce na Ukrajině se vzdělávací proces nezastavil, ale dostává nový rozměr související s online vzděláváním a zaváděním nejnovějších technologií do procesu získávání znalostí. Někteří studenti nemají k dispozici svoje počítače nebo notebooky a studují prostřednictvím chytrých telefonů, což jim nedovoluje plnit určité typy domácích úkolů, jako například počítačové modelování svarů nebo programování,“ říká Iryna Voronova, ředitelka zmíněné školy v Dnipru. Ve škole nyní studuje 970 studentů, z nichž 29 má status vnitřních uprchlíků, kteří pocházejí z okupovaných území. 35 žáků jsou sirotci.

Dnipro, které má téměř milion obyvatel, strádá v současnosti kvůli ruskému bombardování zimou a výpadky elektřiny.

V děkovném dopise, které české straně ředitelka školy adresovala, uvádí, že osm notebooků škola poskytne dětem z rodin, jejichž situace se v důsledku války zhoršila a nemohou si počítače samy pořídit. Dalších 15 notebooků se stane vybavením nové počítačové učebny a sedm zbylých najde uplatnění v moderní výukové laboratoři, kde se snad v příštím semestru za dodržení bezpečnostních podmínek bude moct začít znovu uskutečňovat praktická výuka.

„Vaše podpora a pozornost v nás vzbuzuje naději, že se nám, zástupcům školství, podaří „udržet frontu“ – poskytovat znalosti a dovednosti našim studentům na vysoké úrovni,“ napsala v děkovném dopise Iryna Voronová. Vzdělání jako hlavní devizu vyzdvihnul při předání notebooků také podnikatel Robert Novotný. „Vzdělané národy nakonec vyhrávají nad těmi méně vzdělanými,“ uvedl.

(red)

Další články