Během zářijové akce Sourcing Day si peruánská delegace v Česku prohlédla třeba výrobu sterilizátorů, jednotky pro elektrochirurgii nebo operační sál v kladenské nemocnici. Ve hře jsou teď velké dodávky pro modernizaci peruánského zdravotnictví.

Zdravotnická lůžka od značky Linet si peruánští obchodníci vyzkoušeli na vlastní kůži.

České výrobce zdravotnických technologií navštívila koncem září obchodní delegace z Peru. Akci nazvanou Sourcing Day uspořádala agentura CzechTrade. Na přípravách se podílela také Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků. I díky tomu se mohli peruánští obchodníci setkat se zástupci více než desítky českých podniků. Navštívili jak výrobu některých zdravotnických potřeb, tak třeba i Oblastní nemocnici Kladno.

Peruánské zdravotnictví přitom čeká období modernizace a právě čeští dodavatelé by mohli získat ve zdravotnickém sektoru velké země s 33 miliony obyvatel nové zakázky.

Peru nakoupí třeba techniku pro videopřenos operací

Peruánskou delegaci zaujaly například systémy pro radioterapii od společnosti UJP PRAHA. V celé jihoamerické zemi totiž fungují zatím pouze dvě jednotky pro radioterapii. V rámci nové kliniky má nyní v Peru vzniknout plně vybavené centrum pro radioterapii.

Peruánci také poptávají audiovizuální techniku pro přenos z operací, kterou nabízí společnost Medutech. Mají zájem o vybavení jedné stávající kliniky, zakázka se bude realizovat na začátku příštího roku. Zájem projevili i o jednotky pro elektrochirurgii od firmy Speciální Medicínská Technologie. V té navštívili výrobu a zúčastnili se demonstrace fungování přístrojů.

Tradiční výrobce nemocničních lůžek Linet zaznamenal z Peru zájem o nákup nejmodernějších lůžek pro stávající i novou kliniku a pro domácí péči o onkologické pacienty. Společnost BioVendor Group vnímá zájem o testy na genetické predispozice rakoviny prsu a o testování papilomavirů způsobujících rakovinu děložního čípku.

Skupina BioVendor distribuuje své testy už na všech pěti kontinentech, peruánský trh ale teprve oslovuje.

S Peruánci jednali také zástupci společnosti Nutricius, jež vyrábí kvalitní doplňky stravy, nebo Institut zdravé krásy, který nabízí vlasovou kosmetiku pro onkologické pacienty.

Delegace si dále prohlédla výrobu rozvodů medicinálních plynů ve společnostech MZ Liberec a Flídr medical. Firma BMT Medical Technology představila široký sortiment sterilizátorů.

Paletu různých přístrojů a technologií na reálném pracovišti viděli peruánští odborníci také přímo v kladenské nemocnici, kde si prohlédli mimo jiné i vybavení operačního sálu.

Klinika Detecta v Limě hledá pomoc pro boj s rakovinou

Nabídka českých firem se dobře potkala s očekáváním a požadavky peruánské strany. V rámci delegace přiletěl například zástupce přední onkologické kliniky Detecta v Limě. V Peru je 75 procent případů rakoviny odhaleno až v pozdních stadiích nemoci. Klinika Detecta proto nabídla služby v oblasti prevence, léčby a dodatečné péče o onkologické pacienty.

Má přitom ambiciózní plán expanze. V příštím roce chystá výstavbu další kliniky o 22 patrech. V následujících sedmi letech plánuje otevřít ještě dvě nové kliniky v Limě a vybudovat další v jiných peruánských provinciích nebo v okolních latinskoamerických státech, jakou jsou Ekvádor, Bolívie, Argentina nebo Chile.

Zástupce společnosti Detecta pozval do České republiky zástupce agentury CzechTrade Martin Rossbach (vlevo) při své návštěvě přímo na klinice v Limě.

České zdravotnické přístroje a vybavení by ráda distribuovala do dalších peruánských klinik a nemocnic také tamější distribuční společnost Medic Trading SAC.

Do soukromých sanatorií jdou jen nejbohatší, veřejná péče potřebuje zlepšit

Zdravotnictví v Peru čekají velké výzvy. Zdravotní péče v Peru je nedostačující a 10 až 20 procent populace k ní zatím vůbec nemá přístup. Dělí se na soukromou a veřejnou. Soukromé kliniky jsou využívány pouze těmi nejbohatšími, tedy většinou cizinci nebo lidmi, kteří pracující v Peru pro největší společnosti.

30 procent peruánských doktorů zvažuje přesunutí do jiné země, kde budou mít lepší pracovní podmínky a mzdu.

Veřejná zdravotní péče, která je realitou pro většinu běžných peruánských obyvatel, se potýká s mnoha problémy. Ve veřejné sféře existují dva typy nemocnic. Minsa je řetězec státních nemocnic, které nabízejí péči těm nejchudším. Tato péče je také ze všech variant tou nejméně kvalitní. Nemocnice mají zastaralé vybavení a nedostatek lůžek i personálu. Bohužel není výjimkou, že pacienti čekají na zemi na chodbách i přes noc, protože pro ně není dostupné lůžko. Pacienti si stěžují na nezájem sester a bez pomoci blízkých by se v nemocnici neobešli.

Peruánské zdravotnictví zatím trpí nedostatkem lékařů i lůžek, čekárny praskají ve švech.

Druhý typ veřejných nemocnic je EsSalud, který je v Peru nejrozšířenější, protože toto pojištění je cíleno pro střední třídu a platí ho většina zaměstnavatelů. Poskytovaná péče je na o něco lepší úrovni díky kvalitnějšímu financování, ale stále má značné rezervy.

V soukromé sféře se nacházejí soukromé kliniky, které poskytují nejlepší služby, ale zároveň je to nejdražší zdravotní péče, kterou Peruánec může získat. Pouze ty největší firmy platí svým zaměstnancům pojištění na péči v těchto klinikách. Ty mají kvalitní vybavení i personál a jsou tam dostupné všechny léky.

Přeplněné nemocnice? Peruánci proto často končí u tradiční medicíny

Hlavní důvod pro nedostačující zdravotní péči je, že peruánská vláda přidělí pouze 332 dolarů na osobu ročně pro ty, co žijí v chudobě nebo extrémní chudobě a nemohou si tak zdravotní péči dovolit. Například v Chile a Argentině stát vyčlení přibližně 1300 dolarů na osobu. Navíc 30 procent peruánských doktorů zvažuje přesunutí do jiné země, kde budou mít lepší pracovní podmínky a mzdu. Tím by se prohloubily problémy peruánské zdravotní péče, která mimo jiné bojuje i s nedostatkem personálu.

V roce 2014 bylo v Peru k dispozici 16 nemocničních lůžek na 10 tisíc obyvatel. Pro srovnání například v USA to bylo 29 nemocničních lůžek a v Chile 22 na stejný počet obyvatel.

V rámci pojištění poskytovaného státem jsou i potřebné léky. Peruánské nemocnice jsou nicméně nedostatečně financovány, proces získání léků je zdlouhavý a vyžaduje mnoho byrokracie. Mnoho pacientů si tak radši léky zaplatí z vlastní kapsy, aby získali medikaci, kterou potřebují. Kvůli přeplněným nemocnicím a zkušenostmi se zanedbanou péčí mnoho občanů zdravotnímu systému v zemi nevěří a uchylují se nakonec k tradiční medicíně, která je v Peru velice populární.

Petra Balladares, Martin Rossbach
Agentura CzechTrade

Další články