Česká sklářská společnost Preciosa Lighting dokončila další dvě prestižní zakázky v zahraničí – ve Francii a ve Spojeném království. Velké skleněné instalace zaujaly nejen designem, ale i originálními funkcemi a technickým řešením.

Nová instalace pro banku Crédit Agricole podtrhává exportní sílu české značky, která vyváží do světa asi 90 procent své produkce.

Preciosa Lighting, globální hráč v oblasti designových svítidel a instalací, představila dvě nové zahraniční instalace. První z nich je umístěna v londýnské centrále mediální a telekomunikační společnosti Sky. Druhá je k vidění v bankovním domě Crédit Agricole ve francouzském městě Clermont-Ferrand.

Každý z projektů se zdá být jiný, ale přitom se potkávají v poslání vytvořit osobitý genius loci místa, kde se setkávají lidé. „Inovace jsou součástí naší filozofie, kterou se nám daří naplňovat díky spolupráci na podobných projektech s využitím nejmodernějších technologií tak, abychom plnili naše poslání – propojení světla, křišťálu a emocí. Neotřelá přání našich partnerů nám tak umožňují prezentovat, že samotná realizace je limitována především odvahou zadavatelů, více než dostupnými technologiemi a uměním našich mistrů sklářů,“ představuje projekty Jan Volšík, ředitel obchodu a marketingu společnosti Preciosa Lighting.

Víc než 220 skleněných sfér představuje pobočky banky Crédit Agricole

Design inspirovaný konceptem Breath of Light z portfolia Preciosa Signature Designs je instalován ve vstupním atriu regionálního sídla bankovního domu Crédit Agricole ve francouzském městě Clermont-Ferrand. Velikost atria banky a požadavek na interaktivitu představovaly pro specialisty Preciosy zajímavou výzvu.

Délka světelné dráhy je 14 metrů.

Dnes již ve vstupní hale pod 14 metrů vysokým křišťálovým svítidlem mohou návštěvníci banky obdivovat světelnou show, kterou spouští právě setkání návštěvníků s pracovníky banky nebo pohyb zaměstnanců.

Za návrhem designu stojí francouzské studio Tan Gram Sbaf. Každý prvek tohoto nadčasového řešení má svůj význam. Svítidlo se skládá z 226 ručně foukaných křišťálových sfér, které představují jednotlivé pobočky banky. Jejich různorodé tvary a velikosti pak odkazují k různým typům klientů a jejich vlastnostem.

Jak se stalo české Křišťálové údolí světovou klasou ve sklářství? Přečtěte si profil společnosti Preciosa Lighting

Křišťálové komponenty tvoří vertikální 14 metrů vysokou dráhu, kterou proudí světlo. Jde o originály vytvořeny českými sklářskými mistry v Kamenickém Šenově a precizně umístěny tak, aby výsledný efekt přinesl požadovaný zážitek. Díky technologii snímající pohyb se pak denní osvětlení mění v zářivý světelný gejzír.

Billion Pixels v londýnské centrále Sky se zbarví podle televizního vysílání

Vstupní prostor recepce Sky Innovation Centre v Londýně zkrášluje nyní instalace Billion Pixels. Centrum je nejnovější budovou v areálu britského ústředí významné mediální a telekomunikační společnosti Sky. Celý projekt se realizoval pod vedením Sky Creative Agency, interní agentury společnosti Sky. Ta oslovila tým Preciosa Lighting s přáním vytvořit svítidlo, které bude umět zobrazit Billion Pixels jako jejich nově uvedený produkt Glass TV. Naprogramované dynamické scény svítidla tak umí zobrazit stejnou barevnou škálu jako na televizních panelech Sky.

Barvy instalace se umějí přizpůsobit aktuálnímu televiznímu vysílání.

Vzhled instalace Billion Pixels čerpá inspiraci v jednom z designových konceptů Preciosa Signature Designs s názvem Pearl Curtain. Flexibilní design je tvořen skupinami ručně foukaných křišťálových komponentů. Vertikální klastr je vytvořen z řady koulí zavěšených nad sebou, a to na jediném laně. Pro tento projekt je specifické, že u jednotlivých skupin lze kombinovat různé metody nasvícení. Jednotlivé scény jsou programovány tematicky, a to jak na všední dny, tak i k významným příležitostem. Instalace se dokonce dokáže propojit s televizním vysíláním a přizpůsobit barvy odstínům promítaným v danou chvíli na obrazovkách v prostoru recepce.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Preciosa Lighting

Další články