Výtahy s luxusním designem stvořeným podle individuálního přání zákazníka. S takovou nabídkou upoutala společnost Vimislicki Elevators klienty i ve Spojených arabských emirátech, které zažívají další kolo realitního boomu. Rodinná firma chce expandovat také na další zahraniční trhy.

Možnosti stylového designu výtahů firma představuje ve svém pražském showroomu.

I výtah v domě může být malým uměleckým dílem. Česká firma Vimislicki Elevators nechrlí stovky unifikovaných výtahových jednotek, ale každý jednotlivý výtah tvoří jako jediný originál podle přání uživatele a dispozic konkrétního domu. Firma založená v roce 2019 manželi Jakubem a Dajánou Vymyslickými tak například letos plánuje dodat „jenom“ tři desítky na míru vyrobených výtahů, což ale představuje obrat kolem 45 milionů korun a práci pro 45 zaměstnanců. Showroom společnosti je v pražské Dlouhé ulici, samotná výroba probíhá v Uherském Hradišti.

Ať je svezení zážitkem

V první fázi firma rostla přes zakázky v tuzemsku, když dodala výtahy v Praze třeba pro obchodní dům Kotva nebo na prestižní adresy do budov v Pařížské ulici. Teď chce společnost růst víc i do světa. „Naše dlouhodobá strategie má za cíl úspěšnou expanzi do metropolí Evropy, ale zároveň jsme schopni realizovat výtahy na zakázku prakticky kdekoli ve světě,“ říká Jakub Vymyslický.

Ten se výtahům věnoval celý předchozí život. Po dokončení střední průmyslové školy začal nejprve pracovat ve firmě svého otce, která se zabývá výrobou typizovaných výtahů. „Za osm let strávených ve firmě mého táty jsem si prošel každou pozicí a díky tomu znám výtahy do posledního detailu. Z těchto vědomostí čerpám doteď,“ prozrazuje.

Dajána a Jakub Vymysličtí se dříve zaměřovali na oblast typizovaných výtahů, v posledních čtyřech letech ale rozjeli firmu na výrobu výtahů podle individuálních představ klienta.

Při založení vlastní firmy v roce 2019 se ale rozhodl jít svou cestou, totiž nabídnout výtahy vyrobené na míru. „Od začátku jsme s manželkou cítili, že zákazníkům chceme nabídnout více, než se od výtahů běžně očekává. Naším cílem je vyrábět takové, ve kterých je svezení zážitkem. Ve spolupráci s architekty a klienty vznikají jedinečná díla,“ říká podnikatel. „Naši designéři mají bohaté zkušenosti s tím, co vše je konstrukčně možné. Vyslechneme si představu zákazníka a tu pak propojujeme s našimi zkušenostmi. Následně vytvoříme 3D grafický návrh, abychom klientovi co nejvíce přiblížili výslednou podobu. Když je návrh schválený, zadáme ho do výroby. Náš tým konstruktérů pak začne připravovat výrobní dokumentaci, která je hotová zpravidla do dvou měsíců od zadání,“ popisuje pracovní postup Jakub Vymyslický.

Vedle dřeva firma často používá jako materiál žíhaný kámen.

Když výtah hraje oblíbenou skladbu

Vedle tuzemských objednávek tak už firma získala zajímavou zahraniční zakázku i ve Spojených arabských emirátech. Je ukázkou, co všechno může výtah umět. „Do soukromé vily v Dubaji jsme navrhli jedinečné výtahové řešení. Zadavatelem byl místní podnikatel a chtěli jsme docílit materiálové i atmosférické souhry s interiérem vily, ve které dominoval kámen a sklo. Navrhli jsme proto výtah, který byl kompletně vyložený kaleným sklem včetně dveří výtahu. Do kamene jsme zasadili ovládací prvky výtahu i madlo dveří,“ uvádí Vymyslický. Vedle designu a použitého materiálu je výtah zvláštní i vybavením, které dalo zákazníkovi pocit luxusu a komfortu. „Na základě jeho přání jsme instalovali automatické difuzéry s vůní orientálního koření a výtah jsme vybavili špičkovým audiosystémem napojeným na chytrého asistenta domácnosti, který doprovází obyvatele domu oblíbenými skladbami při cestě mezi třemi patry vily.“

Jak uspěla společnost Altron v Arábii s mobilními datovými centry?

Realitní trh v Emirátech rozhýbali Rusové, kupují si nemovitosti i zlatá víza

Trh Emirátů a speciálně Dubaj je pro tento typ luxusního stavebního prvku předurčen. S českými výtahy byla ostatně spojena už stavba nejvyššího mrakodrapu světa Burdž Chalífa vysokého 830 metrů a otevřeného v roce 2010. Materiál na jeho stavbu po čtyři roky dopravovaly do extrémních výšek stavební výtahy od pardubické firmy Pega Hoist.

Archivní snímek ukazuje výstavbu centra Dubaje včetně nejvyššího mrakodrapu Burdž Chalífa (konstrukce vlevo), na který vynášely materiál české dopravní výtahy.

Přestože stavební boom ve Spojených arabských emirátech od té doby zažil několik zakolísání, v současnosti je zase v plné kondici. „Stavební sektor – ať už bytová, nebo komerční výstavba – hraje především v Dubaji velmi významnou roli, když zde tvoří kolem 15 procent HDP. Do značné míry byl význam tohoto sektoru v poslední době spojován s rozvojem infrastruktury při pořádání světové výstavy Expo, která v Dubaji skončila přesně před rokem.

Pak se všeobecně očekávalo ochlazení místního trhu, které však nepřišlo. Naopak cena nemovitostí meziročně skokově narostla o vyšší desítky procent. Nárůst cen nemovitostí do značné míry kopíruje i nárůst nájmů,“ upozorňuje Vladislav Polách, ředitel zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Dubaji.

Kterými technologiemi okouzlili Češi Expo v Dubaji?

Za tímto nárůstem podle něj stojí především současný příliv ruských imigrantů do Emirátů. „Žádají zde o trvalý pobyt a vyvádějí tudy z Ruska své investice. Desetiletá zlatá víza mohou obdržet ti žadatelé, kteří v Emirátech zakoupí nemovitost v hodnotě minimálně dvou milionů dirhamů, to je v přepočtu asi 12 milionů korun,“ vysvětluje Vladislav Polách.

Na stavebním veletrhu bude mít Česko společný stánek

Zahraniční kancelář CzechTrade v Dubaji zorganizuje účast českých firem ve společném stánku v rámci největšího stavebním veletrhu Blízkého východu – akci The Big 5. Ta se uskuteční od 4. do 7. prosince. Informace o akci a přihlášku, kterou mohou firmy podat do 12. května, lze najít na webu agentury CzechTrade.

Vláda Dubaje zohledňuje ve svém územním městském plánu předpoklad, že do roku 2040 stoupne počet obyvatel města o 76 procent z nynějších 3,3 milionu na 5,8 milionu. Město chce občanům nabídnout víc zeleně či prostoru pro volnočasové aktivity. „Vysoká dynamika na poptávkové straně oživila i tu nabídkovou, kdy se zde rozjely nebo znovu obnovily nové developerské projekty. Asi nejlepším příkladem je oživení plánu na dokončení rozestavěné Palmy Jebel Ali, jejíž výstavba byla na neurčito přerušena během finanční krize v roce 2008,“ podotýká Vladislav Polách, podle nějž se nyní otevírají nové příležitosti pro české dodavatele v oblasti stavebnictví.

Tomáš Stingl

Další články