z 3

Ázerbájdžán se změnil z centrálně plánované ekonomiky v ropnou mocnost

Je třetím největším dodavatelem ropy do České republiky a také důležitou tranzitní zemí pro suroviny ze Střední Asie. Ázerbájdžán ovšem dál diverzifikuje svou ekonomiku, aby nebyla závislá jen na vrtkavých příjmem z prodeje surovin. Na rozvoji země se podílejí i dodávky českých technologií.

Do Evropy víc plynu, do Nigérie víc zboží

Největšímu africkému trhu nabídli čeští exportéři s úspěchem holítka či klobouky, africký brokát, zdravotnická lůžka, skleněná svítidla nebo šicí stroje. Nigérie sice v současnosti zápolí s vysokou inflací a výpadky v těžbě ropy, potřebné peníze ale může přinést plán na radikální zvýšení dodávek plynu Evropě.

Nejchudší unijní ekonomice schází tah na branku. Pomůže jí vstup do eurozóny?

Stále ještě nejchudší ekonomika EU opět roste solidním tempem a ukazuje překvapivou odolnost vůči přicházejícím krizím. Bulharsku po pandemii pomáhá oživení cestovního ruchu. Stále významnějším obchodním partnerem je i pro Česko. Z údolí říčky Mesta vypadá vrchol Todorky majestátně jako alpské velikány. Ostrý bílý zub se tyčí nad Banskem do nadmořské výšky 2750 metrů. Pod ním se na 50 kilometrech skvěle upravených sjezdovek prohánějí v lednu 2022 – jakkoli to tu nebývalo zvykem – také desítky lyžařů z Čech, Moravy a Slezska. O rok dříve, v lednu 2021 přálo počasí zimním sportům téměř v celé Evropě, většinu alpských středisek i domácí... [Pokračovat ve čtení]

Kolumbii přebírá levicový prezident Petro. Jak promění ekonomiku?

Vyšší daně pro bohaté občany i firmy. Odklon od těžby fosilních paliv. Přehodnocení smluv o volném obchodu s jinými státy. Vyšší výdaje na pomoc chudým. I tyto sliby vynesly k vítězství v prezidentských volbách v Kolumbii poprvé levicového kandidáta. Firmy a investoři s napětím sledují, k jakým reformám nakonec Gustavo Petro přistoupí.

Indie vyhlíží zlatou éru. Roste nejvíc v ekonomice i v populaci

Sen Indie vstoupit mezi ekonomické velmoci se naplňuje. Nekompromisní reformy premiéra Módího zafungovaly a hospodářství roste nejrychleji ze všech velkých trhů. Možná už letos Indie vystřídá Čínu na postu nejlidnatější země planety. A nová generace Indů baží po úspěchu v byznysu.

z 3