z 3

V obchodu s Ukrajinou zatím panuje klid

Ani přes obavy z případného vojenského konfliktu mezi Ruskem zatím na Ukrajině nejsou patrné změny na chodu běžného života obyvatel nebo na obchodu s touto zemí. Čeští exportéři by ale měli přesto zohlednit možné riziko při uzavírání smluv.

Rekordní inflace válcuje Turecko, Argentinu či Estonsko. Dolehne to i na české exportéry

Letošek je rokem inflace nejen v Česku. Spojené státy hlásí nejvyšší růst cen za posledních 40 let, Venezuela počítá inflaci v tisícovkách procent, Argentině hrozí další státní bankrot. Situaci z pohledu českých vývozců navíc dál zamotávají dramatické vzestupy a pády jednotlivých měn.

Co čeká exportéry v roce dvojek?

Silná koruna, vysoká inflace, nedostatek lidí i materiálu. Vývozce čeká v roce 2022 spousta problémů. Aktuální čísla ale ukazují, že by se český export mohl začít brzy dostávat z nejhoršího ven.

Španělsko chce založit vlastní kosmickou agenturu a vypustit raketu do vesmíru

Země na Pyrenejském poloostrově má velké ambice v kosmickém programu. Chystá také velké investice do digitalizace i úplného přechodu na obnovitelné zdroje energie. V mezidobí ale zároveň modernizuje i jaderné elektrárny, což patří mezi příležitosti pro české dodavatele, říká ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Madridu Marek Zmrzlík.

Češi míří do Španělska s moderními technologiemi

Španělská ekonomika se otřepává z pandemie a země chce investovat do strukturálních změn. Pro české vývozce a investory jsou šance ve smart technologiích, vesmírném nebo automobilovém průmyslu, ale třeba i v oblasti biopotravin či hraček.

Exportní inkubátor v Bengalúru startuje

Pro české firmy a exportéry je určen Exportní inkubátor v indickém státě Karnataka, který byl otevřen na konci října. Oblast je nejdynamičtěji se rozvíjejícím regionem Indie.

z 3