Celkem 61 nových obchodních subjektů, které podporují ruskou válečnou mašinérii, přidala Rada ministrů zahraničních věcí EU na sankční seznam. Zařadila mezi ně i některé podniky z Turecka, Kazachstánu nebo Spojených arabských emirátů.

Nový balík sankcí má mimo jiné cílit na ty firmy, které reexportují evropské zboží do Ruska.

V pořadí už 14. balík sankcí proti Rusku přijali tento týden společně ministři zahraničích věcí zemí EU na pravidelné Radě pro zahraniční věci v Lucemburku. Sankce jsou zaměřeny na důležité sektory ruské ekonomiky, jako jsou energetika, finance a obchod. „Mám z toho radost. Byly to týdny a měsíce vyjednávání,“ okomentoval výsledek český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Podle vysokého představitele Společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU Jospeha Borrella ukazuje nový sankční balíček jednotu členských zemí v boji proti ruské agresi. „Naše sankce již výrazně ruskou ekonomiku oslabily a zabránili Putinovi v jeho plánu zničit Ukrajinu. Čtrnáctý balík sankcí demonstruje naši jednotu v podpoře Ukrajiny a usiluje o limitování ruských kriminálních aktivit proti Ukrajině,“ řekl.

Na mušce jsou součástky do dronů nebo obchod s heliem

Rada Evropské unie přidala na sankční seznam nově 61 obchodních subjektů, které podporují ruský vojenský průmysl. Platí pro ně mnohem přísnější vývozní omezení. Především se tato omezení týkají zboží a technologií, které by mohly posílit ruský obranný a bezpečnostní sektor.

K novým obchodům pomůže Business klub Ukrajina

Některé z těchto subjektů se nacházejí ve třetích zemích, jako je Turecko, Čína, Kazachstán, Kyrgyzstán a Spojené arabské emiráty. Rusku podle EU poskytují materiál pro vojenské operace či se podílejí na výrobě bezpilotních letounů. Omezení se týká například i dovozu helia z Ruska, které je pro Rusko zdrojem významných příjmů.

Češi chtějí omezit pohyb ruských agentů

Ministr Lipavský také na Radě zdůraznil, že je potřeba bojovat s ruskými špióny, kteří operují na území EU, včetně České republiky. „Před dvěma týdny jsme byli terčem žhářského útoku Ruska na infrastrukturu MHD v Praze. Je potřeba omezit pohyb ruských diplomatů a jejich rodinných příslušníků po Schengenu,“ zdůraznil Lipavský. Kromě toho podle něj lze bojovat s hybridními hrozbami pomocí sankcí a jednotnému odsouzení takových útoků. „Tam Evropa prokázala odsouzení různých kybernetických útoků,“ dodal.

Ministr Lipavský jednal v Turecku o rozvoji vzájemného obchodu. Ten by mohl být letos rekordní

S návrhem Lipavského souhlasí řada členských států. „Jde o Dánsko, Nizozemí, všechny tří Baltské země, také Polsko a Rumunsko,“ uvedl ministr zahraničních věcí. Například Německo, Itálie a Rakousko však s navrženým řešením nesouhlasí, jelikož se bojí ruských odvetných akcí. „Nevzdávám to ale a pokračuji dál,“ okomentoval situaci optimisticky Lipavský a zdůraznil, že vyřešit problém s ruskými agenty je nejen v zájmu bezpečnosti Česka, ale i celé Evropy.

Klaudie Břeňová

Další články