z 3

Nejchudší unijní ekonomice schází tah na branku. Pomůže jí vstup do eurozóny?

Stále ještě nejchudší ekonomika EU opět roste solidním tempem a ukazuje překvapivou odolnost vůči přicházejícím krizím. Bulharsku po pandemii pomáhá oživení cestovního ruchu. Stále významnějším obchodním partnerem je i pro Česko. Z údolí říčky Mesta vypadá vrchol Todorky majestátně jako alpské velikány. Ostrý bílý zub se tyčí nad Banskem do nadmořské výšky 2750 metrů. Pod ním se na 50 kilometrech skvěle upravených sjezdovek prohánějí v lednu 2022 – jakkoli to tu nebývalo zvykem – také desítky lyžařů z Čech, Moravy a Slezska. O rok dříve, v lednu 2021 přálo počasí zimním sportům téměř v celé Evropě, většinu alpských středisek i domácí... [Pokračovat ve čtení]

Češi mají velkou šanci při spolupráci s Asií na zelené energetice a elektromobilitě

V kontaktech s asijskými obchodními mocnostmi Čínou, Jižní Koreou či Japonskem má Česká republika výraznější pozici, než by odpovídalo velikosti naší země, říká šéf poradenského desku Moore EU-Asia Desk Karel Kučera. Podle něj se vztahy s Dálnými východem mění v důsledku pandemie i války na Ukrajině.

Jak se zorientovat v neuvěřitelné Indii

Ač Evropan často vnímá Indii jen přes pár stereotypů, ve skutečnosti jde o různorodou zemi složenou ze tří desítek odlišných svazových států. Před vstupem na tamější trh je potřeba si srovnat, v čem se jednotlivé oblasti liší a co je naopak spojuje.

Inflace je na 10 procentech, tlak na mzdy poroste

Číslo, na které celý trh čekal, je tady. A není příliš optimistické: Lednová inflace se vyšplhala až k hranici 10 procent. Pro exportéry to znamená mimo jiné dva problémy. Hrozí požadavky na ještě vyšší růst mezd ze strany zaměstnanců. A čekat lze možná další zvýšení úroků z firemních úvěrů. Koruna ale v první reakci kupodivu oslabuje.

z 3