z 4

Traktory, sůl nebo úpravny vody. Co mohou exportéři nabídnout Ukrajině v době konfliktu?

Pomoc Ukrajině přináší nové výzvy pro české vývozce. Hospodářství potřebuje mimo jiné náhradu za dřívější dodávky zboží z Ruska a Běloruska, na něž je nyní uvaleno embargo. O příležitostech na Ukrajině mluví ve videorozhovoru Oksana Antonenko, která od září v Kyjevě znovu zprovozňuje dočasně uzavřenou kancelář agentury CzechTrade.

Do Evropy víc plynu, do Nigérie víc zboží

Největšímu africkému trhu nabídli čeští exportéři s úspěchem holítka či klobouky, africký brokát, zdravotnická lůžka, skleněná svítidla nebo šicí stroje. Nigérie sice v současnosti zápolí s vysokou inflací a výpadky v těžbě ropy, potřebné peníze ale může přinést plán na radikální zvýšení dodávek plynu Evropě.

Nejchudší unijní ekonomice schází tah na branku. Pomůže jí vstup do eurozóny?

Stále ještě nejchudší ekonomika EU opět roste solidním tempem a ukazuje překvapivou odolnost vůči přicházejícím krizím. Bulharsku po pandemii pomáhá oživení cestovního ruchu. Stále významnějším obchodním partnerem je i pro Česko. Z údolí říčky Mesta vypadá vrchol Todorky majestátně jako alpské velikány. Ostrý bílý zub se tyčí nad Banskem do nadmořské výšky 2750 metrů. Pod ním se na 50 kilometrech skvěle upravených sjezdovek prohánějí v lednu 2022 – jakkoli to tu nebývalo zvykem – také desítky lyžařů z Čech, Moravy a Slezska. O rok dříve, v lednu 2021 přálo počasí zimním sportům téměř v celé Evropě, většinu alpských středisek i domácí... [Pokračovat ve čtení]

Češi mají velkou šanci při spolupráci s Asií na zelené energetice a elektromobilitě

V kontaktech s asijskými obchodními mocnostmi Čínou, Jižní Koreou či Japonskem má Česká republika výraznější pozici, než by odpovídalo velikosti naší země, říká šéf poradenského desku Moore EU-Asia Desk Karel Kučera. Podle něj se vztahy s Dálnými východem mění v důsledku pandemie i války na Ukrajině.

Jak se zorientovat v neuvěřitelné Indii

Ač Evropan často vnímá Indii jen přes pár stereotypů, ve skutečnosti jde o různorodou zemi složenou ze tří desítek odlišných svazových států. Před vstupem na tamější trh je potřeba si srovnat, v čem se jednotlivé oblasti liší a co je naopak spojuje.

z 4