Na začátku března se v Praze konala dvoudenní akce Invest in Bravery. Startupy z Ukrajiny se na ní setkaly s potenciálními investory z České republiky i dalších západních zemí. Předvedly třeba aplikace pro pacienty se syndromem ADHD nebo na prevenci proti dezinformacím.

Akci Invest in Bravery hostil Kaiserštejnský palác v Praze.

Startupový ekosystém na Ukrajině prokázal působivou odolnost. Navzdory ruské invazi většina startupů vykazuje růst stejně jako export ukrajinského IT sektoru. Ukrajinské technologické firmy získávají celosvětovou pozornost a některé z nich se v uplynulých dnech přijely představit také do Prahy.

Před válkou se podnikatelské podhoubí velmi živě rozvíjelo. V roce 2021 byla Ukrajina ve světovém žebříčku Global Startup Ekosystem Index společnosti StartupBlink na 34. místě. Technologické huby se rozvíjely v Kyjevě a ve Lvově. Země měla již pět úspěšných unicornů, tedy společností s hodnotou přesahující jednu miliardu dolarů. Mezi nimi byly společnosti GitLab, Grammarly, Genesis, People.ai, Firefly Aerospace a minimálně dalších osm firem, které se v budoucnu unicornem měly stát.

Ukrajinskému IT sektoru se dařilo a vzrostl meziročně o 36 procent. Do země proudily zahraniční investice včetně těch mířících do vědeckých a výzkumných center technologických gigantů. Nové venture kapitálové fondy otevíraly na Ukrajině své pobočky. 

Investoři chtějí „pomáhat byznysem“

Ruská invaze v únoru 2022 ukrajinskou ekonomikou otřásla. Podle Pavla Kartashova, CEO Ukrajinského startupového fondu, však pouze 12 procent startupů ukončilo své aktivity. 30 procent začínajících firem přemístilo své aktivity do zahraničí, ale působivé množství startupů dál pokračuje ve svém podnikání ve válkou sužované zemi. Mnohým z nich se i navzdory nelehkým podmínkám daří růst, o čemž svědčí i růst exportu IT služeb.

Globálně asi nejznámější ukrajinskou technologickou značkou je aplikace Grammarly, která pomáhá s opravováním textů.

Několik českých, amerických a ukrajinských technologických investorů a podnikatelů se rozhodlo podpořit právě startupy na Ukrajině a založili iniciativu Invest in Bravery. Její misí je podle jednoho ze zakladatelů Ondřeje Homoly „pomáhat na Ukrajině byznysem: propojovat ukrajinské startupy a světové investory. Bojovat proti únavě z války tím, že se ukazují pozitivní příběhy a že Ukrajinci budují skvělé firmy válce navzdory. To vytváří i příležitosti pro český byznys.“

Pražské setkání navázalo na loňské akce v Kyjevě

Ve spolupráci s touto iniciativou zorganizovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo zahraničních věcí v Praze ve dnech 5. a 6. března několik akcí včetně stejnojmenné konference. Její název, který zněl v překladu Investuj do udatnosti, vystihuje i hlavní cíl: Propojit výjimečné ukrajinské startupy s potenciálními investory.

Delegace ukrajinských startupů a zahraničních investorů navázala na předchozí akce v dubnu a říjnu loňského roku v Kyjevě. Tam iniciativa Invest in Bravery uspořádala soutěž pro místní startupy s cílem představit je západním investorům. Zájem byl velký, přihlásilo se kolem 50 začínajících firem, z nichž 27 se zúčastnilo soutěže. Sedm jich bylo vybráno do delegace k březnové návštěvě pražské akce Invest in Bravery. K nim se nakonec přidaly ještě další čtyři startupy. V Praze tak mohli investoři z České republiky, Německa, USA, Izraele či Velké Británie vyslechnout prezentace 11 nadějných ukrajinských podnikatelů a podnikatelek.

Mezi účastníky akce byli vedle Čechů a Ukrajinců třeba i investoři z USA nebo Německa.

Představily se aplikace pro zdravotnictví, letectví či bezpečnost

Jednalo se o široké spektrum technologií z různých sektorů. Z oblasti zdravotnictví se představila firma Numo, jejíž aplikace usnadňuje každodenní život lidem se syndromem ADHD. Firma Aspichi představila svého psychologického terapeuta fungujícího v prostředí virtuální reality. Projekt Humancreed představil platformu na podporu rozvoje talentu u dětí.

Nechyběl ani startup z oblasti ochrany životního prostředí zaměřený na analýzu dat SafeEcoBot či nástroj k efektivnímu vyhledávání vzácných minerálů potřebných k výrobě elektrických aut a chytrých telefonů Beholder. Tomu se již podařilo najít investora na americkém trhu a v českém regionu cílí spíš na nové zákazníky či partnery.

Čtyři startupy představily aplikace fungující na principu software jako služba. Input Software nabízí optimalizaci plánování a organizování například při řízení letového provozu. Fintellect je dodavatel komplexního finančního řízení pro firmy. Spendbase se zaměřuje na optimalizaci osobních výdajů a Mantis Analytics pomáhá vládám či firmám s odhalováním dezinformací.

Iniciativa stojí na myšlence, že s ukrajinskými startupy má smysl navázat spolupráci ne jen kvůli pomoci napadené zemi, ale hlavně protože nabízejí jedinečná řešení.

Firma WheelKeep nabídla IoT řešení pro bezpečnost kol. Investorům se představil také startup z oblasti obrany Armor, který vyvíjí taktický systém zpřesňující zacílení zbraní pro ukrajinskou armádu. Ačkoli obranný sektor přímo reprezentoval pouze poslední zmíněný startup, většina ukrajinských firem v posledních dvou letech upravila svůj produkt či službu tak, aby byly využitelné v různých aspektech války včetně samotného boje, pomoci obyvatelstvu či následné rekonstrukce země.

K dispozici je Business Klub Ukrajina či programy podpory

Ukrajinské technologie zaznamenaly v souvislosti s invazí zvýšenou pozornost médií a odborníků z celého světa, na veletrzích je ukrajinský stánek vždy plný návštěvníků. Jak na konferenci v Praze ale poznamenala šéfka ekosystému z Ukrajinského startupového fondu Karina Kudriavtseva: „Ukrajinské startupy nežádají investici ze soucitu, kvůli tomu, že je jejich země ve válce. Investujte do nich z toho důvodu, že nabízí jedinečné technologické řešení.“

Kromě prezentací ukrajinských startupů nabídla konference také několik odborných panelů zaměřených na investice na Ukrajině, kde vystoupili čeští, ukrajinští i další zahraniční podnikatelé a investoři a sdíleli zde své zkušenosti a myšlenky. Jedním z panelistů byl také úspěšný český filantrop a investor Jan Barta, který uspořádal kampaň na nákup dronů pro ukrajinskou armádu. V zemi již sám jednu investici uskutečnil a plánuje další. „Je potřeba pomoct Ukrajině vyhrát válku a technologie v tom budou hrát zásadní roli,“ uvedl Barta.

Konference ukázala Česko jako důležitého prostředníka pro obnovu Ukrajiny. Jak připomněl ministr dopravy Martin Kupka, který konferenci zahájil jménem vlády, Česká republika poskytuje Ukrajině od začátku invaze nezbytnou pomoc v podobě dodávek munice a zbraní, humanitární pomoci či přijetí válečných uprchlíků. A podpora vznikajících ukrajinských technologií a inovací je důležitým pilířem poválečné rekonstrukce země.

To potvrdil i šéf odboru zahraničně-ekonomických politik Ministerstva průmyslu a obchodu Martin Pospíšil, který zmínil několik nástrojů ministerstva na podporu rekonstrukce Ukrajiny. Jde o Business Klub Ukrajina, což je platforma pro výměnu zkušeností a koordinaci podnikatelských aktivit na Ukrajině, která dnes čítá přes stovku členů. Dále jde o program Aid for Trade Ukraine zajišťující pomoc při rekonstrukci Ukrajiny se zapojením českých společností.

Jak funguje Business Klub Ukrajina?

K dispozici je také program Capacity Building s možností financování cest expertů na Ukrajinu či do Česka a organizace různých seminářů a schůzek za účelem sdílení příkladů dobré praxe a posilování vzájemných vazeb. „V aktuální fázi války si všímáme, že ukrajinská vláda žádá spřátelené státy o pomoc při obnově ekonomiky i při válečném stavu, a to zejména poskytnutím technologií, investic a rizikového kapitálu. A tato konference je přesně v souladu s tím, co nyní Ukrajina potřebuje,“ říká Pospíšil.

I uprostřed bombardování technologický sektor Ukrajiny roste

Zájem o investice do ukrajinských firem podpořil svým vystoupením také velvyslanec Spojených států amerických Bijan Sabet, úspěšný investor, který sám investoval mimo jiné do ukrajinského decacornu Grammarly, jehož hodnota již přesáhla 13 miliard amerických dolarů. Ve svém proslovu vedle vyjádření neutuchající americké podpory Ukrajině, její teritoriální suverenitě a demokratickým hodnotám, za které bojuje, zmínil také několik obdivuhodných údajů: „I uprostřed náletů a bombardování a času stráveného v bunkrech je 77 procent Ukrajinců optimistických ohledně své budoucnosti… Technologický sektor Ukrajiny vzrostl od roku 2022 o sedm procent a pět tisíc ukrajinských společností bylo schopno si udržet 95 procent svých národních a globálních kontraktů, což je neuvěřitelné.“

Podporu ukrajinskému technologickém sektoru vyjádřil i velvyslanec Velké Británie Matt Field, který uvedl: „Ukrajina je zemí podnikatelů a řešitelů problémů. Je to vidět na prosperujícím technologického sektoru i na způsobu vedení války.“

Běžný život jde navzdory válečnému ohrožení dál i na ulicích Kyjeva.

Jednou z největších předností Ukrajiny je její vysoce kvalifikovaná pracovní síla, zejména v oblasti technologií. Země se může pochlubit velkým počtem talentovaných inženýrů, vývojářů a IT odborníků, kteří jsou proslulí svými znalostmi v oblastech, jako je vývoj softwaru, umělá inteligence, blockchain a kybernetická bezpečnost. Toto množství talentů podpořilo již před válkou růst řady úspěšných startupů a přilákalo investice globálních technologických gigantů.

A pracovní síla je také důvod, proč se IT sektoru na Ukrajině jako jednomu z mála stále daří. Většina technologických firem se přesunula na západ země, kde čelí „jen“ raketovým útokům a hrozbě mobilizace. „Všichni jsme asi viděli obrázky ukrajinských technologických pracovníků sedících v protiraketových bunkrech s laptopy. Ukrajinskou technologickou firmu v podstatě nemůžete vybombardovat, protože bude pracovat v bunkrech, je rozptýlená, není tam žádná továrna, kterou by bylo možné bombardovat,“ říká další ze zakladatelů Invest in Bravery, David Nichols.

Ukrajinské firmy se představí také v červnu na brněnském veletrhu Urbis

Na konferenci uvedl český zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný: „Investovat do ukrajinských startupů a technologií je velmi chytré. Co nyní vidíme na Ukrajině, je epicentrum technologií, které budou na bitevním poli v příštích desetiletích. Je to nejlepší polygon pro učení a přizpůsobení našich vlastních armád novému bezpečnostnímu prostředí. A nejde jen o obranu, ale také o odolnost společnosti.“

Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje i nadále vytvářet příležitosti pro růst ukrajinských startupů a technologických firem a podpořit tak vítězství Ukrajiny a její poválečnou obnovu. Některé ukrajinské firmy se představí na veletrhu Urbis, který se uskuteční v Brně od 4. do 6. června. Veletrh se zaměří zejména na řešení pro chytrá města.

Eva Hartmann
Ministerstvo průmyslu a obchodu

Další články